Kaulo uždegimas – Osteomielitas

Osteomielitas – kaulo uždegimas.
Terminai osteomielitas, periostitas ir ostitas dažnai naudojami kaip kaulo uždegimo sinonimai.

Trumpai apžvelkime šiuos terminus. Kadangi kaulas (kalcio struktūra) savaime negali gauti uždegimo, terminai osteomielitas (kaulų čiulpų uždegimas) ir periostitas (antkaulio uždegimas) tiksliai apibūdina kaulo uždegimą. Tačiau vis dažniau naudojamas terminas ostitas.

Kaulo uždegimo priežastys gali būti išorinės (egzogeniniai veiksniai) arba vidinės (endogeniniai veiksniai). Kai abu veiksniai pasireiškia vienu metu, tai vadiname jungtine forma. Vadinamieji idiopatiniai veiksniai taip pat gali būti laikomi ketvirtąja forma, kurią sudaro nenustatytos kilmės kaulo uždegimas. Egzogeniniai veiksniai gali būti tokie, kaip, pavyzdžiui, gausus kiekis bakterijų, virusai ir grybelis. Tai yra potencialios patogeninės medžiagos. Jei šie patogenai randa kelią į mūsų kūną, jie gali sukelti uždegimą, o jei šis patenka į kaulą, tuomet jis vadinamas kaulo uždegimu.

Endogeninių veiksnių atveju uždegimo sukėlėjas slypi mūsų pačių kūnuose. Pavyzdžiui, jei susirgęs asmuo diabetikas, dėl padidėjusio cukraus kiekio jo organizme nepaliaujamai storėja kraujagyslių sienelės, todėl kraujas jomis teka vis sunkiau.

Kraujotaka gali taip susilpnėti, kad tam tikros kūnos vietos nebus aprūpinamos krauju, o dėl deguonies trūkumo pažeisti audiniai mirs. Galiausiai kilus uždegiminei reakcijai šie audiniai bus sunaikinti. Visa tai gali įvykti ir kauluose.

Idiopatinis osteomielitas pacientui reiškia tai, kad viską apsvarstęs gydytojas negalės paaiškinti, kas jį sukėlė.

Žandikaulio srityje kaulo uždegimą dažniausiai sukelia egzogeniniai, tiksliau, jatrogeniniai (sukeliami daktaro) veiksniai. Taigi, dažnai danties rovimas ar/ir prastai gydyta danties šaknis baigiasi kaulo infekcija.

Rentgeno nuotraukos gali suteikti daug informacijos apie kaulą, tačiau jei reikia patikslinimo, tuomet labai naudingi kompiuterinės tomografijos arba MRT tyrimai. Tai padeda diagnozuoti osteomielitą – KT ir MRT tyrimai yra labai patikima diagnoztinė pagalba tam tikroje osteomielito stadijoje, tačiau labai ankstyvoje ligos stadijoje jų nauda gana ribota.

Branduoliniai medicininiai tyrimai, tokie, kaip skeleto scintigrafija (naudojant Tc-99m) dažnai naudojami siekiant aptikti osteomielitą. Įšvirkšta radioaktyvioji medžiaga technecis matosi susikoncentravusi tose kūno vietose, kur padidėjusi medžiagų apykaita. Tokia padidėjusi koncentracija žiūrint per specialią kamerą matosi iš išorės (tamsesnės dėmės nuotraukoje). Deja, taikant šį metodą neįmanoma nustatyti skirtingų padidėjusios medžiagų apykaitos kauluose priežasčių.

Tačiau ar tai gali sukelti uždegimą, ar tai tėra nekaltos sankaupos?

Specialių veiksnių pagalba (pažymėtų anti-granuliocitų antikūnų, reikalingų papildomam tyrimui) galima atlikti dar tikslesnį tyrimą. Kraujo tyrimai taip pat nėra tikslūs ir, deja, uždegimo išplitimas kraujyje nevisuomet atitinka osteomielito paplitimo lygį, o ypač žandikaulio srityje. Dažniausiai patikimiausias diagnostikos metodas būna kaulo biopsija; šiuo atveju kaulas labai atidžiai apžiūrimas pro mikroskopą (histologinis tyrimas), taip pat įmanoma atskirti pažeidžiamąjį patogeną bakterijų auginimo stiklelyje (bakteriologija). Jei tai padaryti pavyksta, tuomet siekiant rasti antibiotiką, kuris sunaikintų patogeną, galima atlikti antibiogramą.

Tačiau biopsija turi keletą trūkumų. Tyrimai yra invazinio tipo (taigi, neišvengiamai atsiranda žaizda) ir ne visose kūno vietose lengva atlikti biopsiją. Kartais bakteriologiniai tyrimai nepavyksta, arba gali nutikti taip, kad imant mėginį jis užteršiamas, pavyzdžiui, neaiškių burnos bakterijų.

Galiausiai apžvelkime osteomielito gydymo galimybes. Yra keletas galimų gydymo būdų – blogiausiu atveju turi būti pašalinamas pažeistas kaulas, tačiau to prireikia labai retai. Dažniausiai taikomas ir paprasčiausias gydymo metodas yra išrašomi geriami ar švirkščiami antibiotikai. Įsišvirkštus antibiotikų į kraują patenka didesnė aktyviosios medžiagos koncentracija.

Taikant deguonies terapiją kraujyje padidinamas deguonies kiekis, nes dažnai kaulai, kuriuose kilęs uždegimas, yra nepakankamai aprūpinami krauju, o to pasekoje, esant per mažam deguonies kiekiui, susidaro puikios sąlygos daugintis bakterijoms, kurios netoleruoja deguonies – tai anaerobinės bakterijos. Kraujas, kuriame gausu deguonies, turėtų joms kenkti, kaip ir šiame moto: mažai, bet geras kraujas.

Kitas gydymo būdas, apie kurį buvo daug kalbėta, yra pažeisto kaulo pašalinimas ir atsiradusios ertmės užpildymas donoro kaulu, kuris buvo praturtintas antibiotikais. Tuomet kelių mėnesių bėgyje antibiotikai pasklis po kūną, o tuo metu kaulas atsistatys.

Šio gydymo privalumas yra tas, kad specifiniu būdu į pažeistą sritį perduodami didesnės koncentracijos vaistai, nei juos įprastu būdu švirkščiant į veną ar praryjant. Norint įvertinti gydymo efektyvumą tokiu metodu praėjus keletui metų, reikėtų atlikti tyrimus.

Geriausia būtų, kad iki tokios ligos stadijos neprieitumėte. Bent jau jatrogeninės šios ligos formos galima išvengti odontologijos klinikoje laikantis sterilumo ir švaros reikalavimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

27 Klausimai, Atsiliepimai

  1. Sveiki, beveik metai laiko jaučiu skausmą žnadikaulio srityje. Dažnai skauda kaklo šone. Taip pat palietus žandikaulio patį kailą kampe . Pas burnos-žandikauliu chirurgą lankiausi- nieko nepasakė. Kas galėtų būti? keista kad palietus patį kaulą jaučiu skausmą.

  2. Sveiki, prieš pora metų įsriegė implantą, po pusmečio pasirodė, kad ne. Po dar trijų mėnesių vėl įsteigė, paskui suprotezavo, po kurio laiko lopą dėjo. Po metų atsirado kažkoks darinys, iš kurio paspaudus išeina varškės konsistencijos bekvapis, nepūlingas sekretas. Histologija nieko neparodė. Niekam esu nebeįdomi, niekas atsakomybės neprisiima…bijau kitus dantis tvarkytis, kai nežinia, kas čia…

  3. istraukus danty virsutinis zandikaulis tebeskauda karstis tebemusa

    1. hALIUKSAS PARAUDEO IR PATINO ,PASKUI ATSIRADO PUSLES SU SKYSWCIU IR PRATRUKO..gYDAU SU bETADINU,,aR PO UZGIJIMO GALI PRADETI VYSWTYTIS OSTEOMIELITASW?

  4. Sveiki noriu paklaust,ar nuo dantų netvarkymo,galima susirgt hematogeniniu osteomielitu

  5. Apatinio žandikaulio protezas valgant sukelia skausmus ir kairėje , ir dešinėje puses. Galvoju, kad tai gali būti nuo nepašalintų dantų šaknų arba koks nors osteomielitas. Patogiausia, kai valgau košę be apatinio protezo, bet vien tokiu maistu nepasieksiu šimtmečio. Ką daryti?

  6. Laba diena. Pries 1,5 men pradejo skaudeti apatini zandikauli po dantimis ir ikaklo sriti. Skausmas tik vienoje vietoje ir paspaudus labiau. Odontologai problemu nerado. Kur kreiptis toliau?

  7. Sveiki! Prieš tris savaites man buvo atlikta protinių dantų šalinimo operacija. Tynimas praėjo po pus antros savaitės, tačiau dabar (trečioje savaitėje) vėl atsinaujino. Dešinė žandikaulio pusė yra kieta ir palietus jaučiasi lyg ovalo formos. Taip pat pakėlus galvą jaučiu tempimą kakle (po ištinusia vieta).

    1. Jurgita, protinių dantų šalinimas neretai yra komplikuotas. Gijimo periodas gali testis ir 6 savaites. Tačiau nebūtų blogai jeigu nuvyktumėte pas savo gydytoją apžiūrai.

  8. Sveiki. Prieš metus susitrenkiau žandikaulį suskaudo lb kairėj puse. Jau metai žandikaulio skausmas, raumens įtampa, magnetinis sutrumpejes suapvaljes raumuo. Toj puse dvi karuneles su tiltelį, juose jaučiu skausmą. Nors 3d nuotraukos nieko blogo nerodo. Einu per gydytojos. Niekas ne išgydo.

    1. Oksana, labai atsiprašau jog negaliu atsakyti į jūsų klausimą ir padėti rasti sprendimą. Tikiu, bus rasta priežastis.

  9. Sveiki pas mane vis tinsta zandikaulis nei danties neskauda nieko bet labai istinsta kaip oras pasikeicia bet net daktarai nieko nepadaro i ka galeciau kreiptis del gydimo

    1. Tina, nepaminjote ar buvo atliktas kompiuterinės tomografijos tyrimas, kuris galimai parodytų priežastį.

  10. Laba diena,mano mamai 76 metai, pašalinti beveik visi dantys,nešioja protezus,o kai juos nusiima iš dantenų gausiai išsiskiria kažkoks glitus skystis,jau pusę metų.Konsultavosi su gydytojais,bet jie nieko nenustato.Kas tai galėtų būti?

  11. Laba diena,pries kelis men man istrauke danti ir po pora men toje vietoje kur istrauktas dantis islindo kazkokia kaip balta kremzle ir slapiuoja. Salimais kur yra dantukas po juo atsirado guziukas ir puo zandikaulio kaulu Taip pat. Tikiuosi suprantate apie ka as,nes sunku nuaiskinti. Aciu uz bet kokia informacija.

  12. Laba diena. Man nustatė apatinio žandikaulio sklerozuojantį osteomelitą, kuris prasidėjo nuo protinio danties uždegimo ir pašalinimo. Nuo danties pašalinimo praėjo beveik 4 mėn. Blogiausia tai, kad nebegaliu vartoti antibiotikų, nes viduriuoju ir nebeišmanau, kaip toliau man gydytis. Gydantis gydytojas liepė toliau vartoti Dalacin, bet aš jau kartą gulėjau reanimacijoje po antibiotikų vartojimo ir kaip galiu toliau juos gerti, jei mano sveikata blogėja kas dieną?
    Gydytojas sako, kad nėra kito kelio pasveikti… Kaip man elgtis? Ar yra koks kitas būdas situacijai sutvarkyti? Dėkoju už atsakymą.

    1. Labas daktare,pries tris metus uzdegima sukele karunele istatyta,,,po siuo danciu susidare uzdegimas ,pagerus antibiotiku sumazejo trumpam ,po to nuejus pas daktara buvau nusiusta isvalyti uzdegimo,,buvo skausminga operacija po dantim suleido giliai adatas isvalyti uzdegima,po sav antibiotiku naudojimo ir isvalymo dar labiau sukilo uzdegimas,nuejus vel pas daktara ,liepe naujai valyti lyg negerai isvale,,antibiotiku geriau vos ne tris men ,kol zarnynas liko pazeistas,,,kai nuejau antra operacija atlikti , tai padare virsuj danties smegenyse padare ilga isorini kvaila piuvi,liko randas,,bet uzdegimas nemazejo…kai pasiule trecia operacija ,atsisakiau nebuvau jau tiek stipri tai atlaikyti, nuejau ir paprasiau karunele istraukti ,,apmazejus nuo vaistu uzdegimui….bet po triju metu istrauktos karunos vis dar jauciu dilksejima ir skausma toje vietoje, patinima po akim,ar gali buti kad liko neisgydytas uzsiteses ,issipletes uzdegimas organizme…be to atsirado kvepavimo problemos ,dazni sirdies permusimai..ir kur pas ka tirtis reiketu jei likes uzdegimas yra , dekoju uz atsakyma .

  13. Sveiki! Pries kelis metus buvo pasalintas dancio nervas ir neseniai ji iskele, tapo jautrus. Jau trys menesiai kai kas dvi savaites gydytoja keicia vaistus ir nesupranta kas jam yra, nes sako kanalas be jokiu puliu, viskas gerai, svarus ir tvarkingas, isvalyta iki virsunes…soniniai dantys sveiki ir tikrai ne juos skauda, nes aiskiai jauciu tik si dantuka pakelta…buvo jau tas jautrumas kaip ir dinges, kiek ryte atsikelus jautesi ir galvojau jau gal aprims visai… bet po vakar vaistu pakeitimo vel ,,sukreizavo,, ir snd vel jautrus, lyg pakeltas…o vakar tik pakeitus vaistus visa diena taip pat maude, atsigerus salto vandens ji gele… lyg vel viskas nuo pat pradziu…gal reiketu atibiotikais bandyti gydyti?

  14. Sveiki , birželio mėn. atlikta v\ž 17,18 dantų šaknų rezekcija, pašalinta cista. Dantų šaknys buvo sinuso kanale.
    Pats pjūvis sugijo gerai, greitai. Po siūlų išėmimo prasidėjo stiprūs skausmai, iš sinusų plovėsi pūlingos išskyros.
    Skausmas giliai maudžiantis, plintantis kaulu, graužia ir velka akį, cypia ausyje. Žandikaulis sustorėjęs, apstingęs, skausminga žiojantis, į šonus. Nukrypęs nuo centro linijos. Kur galėtų būti ilgą laiką varginančio skausmo problema.
    Sinuse, rekezuotų dantų šaknyse, sąnaryje [ pakitimai atsirado gruodžio mėn.] Dėkinga už Jūsų nuomonę.

    1. Nijole, įtarčiau sinusitą. Rekomenduoju apsilankyti Kauno Universitetinėse Klinikose, konsultacijoje pas žandikaulių chirurgą.

  15. Sveiki, norejau pasiteirauti del siokios tokios problemos, pries tam tikra laiko tarpa pradejo skaudeti danti, buvau visas uzsikroves tiek darbais tiek mokslais ir vis nerasdavau galimyves apsilankyti pas dantista, vakar pajauciau kad skausmas atsirado ir ties zandikauliu, palieciant pati kaula ties zandikaulio linija skauda, galbut numanot kas galetu but nutike? Pas dantista apsilankysiu rytoj bet vistiek norejau pasiteirauti

    1. Armandai, greičiausia užteks sugydyti danies šaknų kanalus. Negydant danties vyksta vis didesnė įnervacija ir skausmas apima vis didesnį plotą, tampa sunku nurodyti kur yra tikroji skausmo priežasties vieta. Negydant ilgą laiką uždegimas gali pereiti į viso žandikaulio uždegimą.

    2. Sveiki, gal galėsite atsakyti… Prieš porą savaičių pradėjo labai stipriai skaudėti dantį, to danties pusėje ant žando atsirado žaizdelių.. Kol laukiau eilėje pas stomotologą (savaitę) skausmas praėjo. Stomotologė tiesiog sutvarkė paviršiuje buvusią skylutę ir viskas. Po poros dienų ant to pačio danties dantenos atsirado spaudžiamas pūlinukas. Pasidariau nuotrauką, bet stomotologė pasakė, jog pagal nuotrauką greičiausiai uždegimas yra pačiame žandikaulyje, bet plačiau komentuoti negalėjo. Po savaitės ant gomurio atsirado dar viena žaizda ir netoli jos liečiant liežuviu atrodo, kad vėl skauda dantis, o gal net keli. Ar man galėtų būti kaulo uždegimas ir pas ką reikėtų kreiptis? Iš anksto dėkoju už atsakymą

      1. Sveiki.Ziema isrove apatini krumini gale sugedusi danti.Gyjo gerai ir greit.Dabar pora savaiciu lyg toj vietoj zandik.skauda lyg truputi i smilkini atsiduoda.Buvau apziureta viskas uzgyje.O is kur tas skausmas apat.zandikauly? Bet negalejo palikt sakni? Gal nerva pakenke?ar nuo kaklo osteochondrozes gal plist? Ar nerviskai? Esu depresijoj daug metu.Geriu antidepres ir raminamus.Aciu.man 58m.