Periodontito (parodontozės) gydymas

Periodontitas  (dar vadinama parodontoze) – tai dantenų ir dantį laikančio kaule periodonto raiščio liga. Negydant periodontito liga progresuoja į sunkesnes formas, nyksta kaulas aplink dantį, galiausiai dantis yra prarandamas. Periodontitas, ypač klastinga liga, nes simptomai nėra skausmingi, dažnu atveju žmogus susirūpina tik tuomet, kai dantys tampa paslankūs, o tai jau pažengusi ligos stadija kuri sunkiai gydoma.

Kaip susergama periodontitu?

Trumpai tariant, tai higienos nebuvimo arba nepakankamos higienos pasekmė. Kuomet nepakankamai gerai valome dantis, prie dantenų, tarpdančiuose lieka minkštųjų apnašų, vėliau jos mineralizuojasi tampa kietomis apnašomis dar vadinamomis dantų akmenimis. Dantų akmenys puiki vieta daugintis bakterijoms ir mikroorganizmams. Dantų akmenų sluoksniui didėjant jie atstumia dantenas, lenda gilyn į periodonto audinius, sukeldami dantenų ir periodonto raiščio uždegiminius procesus, ardomas kaulas, galiausiai prarandame dantis.

Periodontito simptomai

 • Paraudusios, sudirgusios, patinusios ir kraujuojančios dantenos
 • Atsitraukusios dantenos nuo danties, išilgėję dantų kakleliai
 • Dantų jautrumas ir blogas kvapas
 • Žemėja dantenų linija, nyksta kaulinis audinys
 • Dantys tampa paslankūs

Periodontito stadijos ir ligos sunkumo nustatymas

Galima išskirti tris parodontozės stadijas. Tam, kad nustatyti ligos sunkumą periodontologas atlieka išsamų tyrimą: matuoja dantenų kišenes, sudaro periodonto žemėlapį kuris parodo problematiškiausias sritis, daromos rentgeno nuotraukos.

 1. Lengva periodontito stadija. Ji dar vadinama gingivitu arba dantenų uždegimu. Dantenos paraudusios ir sudirgusios, gali būti patinusios. Valantis dantis šepetėliu pastebime didelį kraujavimą. Dar nėra susidariusių periodonto kišenių arba jos negilios. Dar nėra pastebimas kaulo nykimas, dantys tvirtai laikosi savo vietoje. Gydoma gana lengvai nechirurginiu metodu.
 2. Vidutinė periodontito stadija. Dantenos kraujuoja ne tik valantis šepetėliu, bet ir valgant, skausmingos, pasislinkusios (atsitraukusios nuo danties). Apsinuoginę dantų šaknys, atsiradęs jautrumas. Susidariusios periodonto kišenės 2-4mm, sunykęs kaulas. Dantų paslankumo dar nėra arba jis tik nežymus. Gydymas gana sėkmingas, kombinuojant nechirurginį ir chirurginį metodus.
 3. Sunki periodontito stadija. Ženkliai sunykęs kaulas, gilios periodonto kišenės >4mm, dantys tampa paslankūs. Dantenos stipriai kraujuoja, skausmingos. Taikomas chirurginis gydymas, deja gana dažnai nesėkmingas.

Periodontito stadijos

Periodontito gydymas

 • Nechirurginis. Taikomas lengvos ir vidutinės periodontito stadijoms gydyti. Nuo dantų nuvalomi minkštieji ir kietieji apnašai, dantų paviršiai nupoliruojami. Jeigu apnašų ypač daug ir dantys jautrūs, gali būti taikoma vietinė nejautra. Procedūros pakartojamos po 2 savaičių. Po nechirurginio periodontito gydymo praėjus kelioms savaitėms dantenos nustoja kraujuoti, dingsta sudirgimas ir paraudimas. Sumažėja dantų paslankumas.
 • Chirurginis. Jis dar vadinamas lopo operacija. Taikomas vidutinės ir sunkios periodontito stadijoms gydyti. Jeigu yra susidariusios dantenų kišenės kurių gylis siekia 5-6mm chirurginis gydymas yra neišvengiamas. Procedūros metu yra chirurginiu būdu atverčiamos dantenos ir pašalinami po dantenomis giliai buvę susidarę akmenys ir infekciniai audiniai. Procedūros metu kombinuotai gali būti naudojamas lazeris. Atliekama vieninėje nejautroje.
 • Palaikomasis. Tai labai svarbus etapas, kurį pacientas privalo suprasti. Atliktas periodontito gydymas odontologo kabinete tai nėra galutinis rezultatas, nes periodontitas bandys sugrįžti. Būtent tam reikalingas nuolatinis stebėjimas, vadinasi privalote po periodontologo nurodyto laiko pasirodyti apžiūroje, nors ir nejaučiate simptomų. Taip pat svarbu vykdyti periodontologo nurodytus higienos reikalavimus. Tik komandiniu darbu, jūs ir periodontologas įveiksite šią ligą.

Rekomendacijos periodontito prevencijai

 • Mažiausiai 2 kartus per dieną kruopštus valymas šepetėliu.
 • Tarpdančiai, tai tos vietos kur šepetėliu pasiekti negalima, tai problematiškiausios vietos kuriose kaupiasi maisto likučiai ir apnašos. Tarpdančių valymui naudokite tarpdančių šepetėlius, tarpdančių siūlą.
 • Naudokite irigatorių kuris stipria, pulsuojančia vandens srove pasiekia net sunkiausiai prieinamas vietas ir jas išvalo.
 • Po kiekvieno dantų valymo naudokite burnos skalavimo skystį. Atsakingai išskalaukite visas tarpdančių ertmes.
 • Reguliariai, 2-3 kartus per metus apsilankykite pas burnos higienistą.
 • Jeigu pastebėjote pirmuosius periodontito simptomus, nedelsdami pasikonsultuokite su periodontologu.

Atminkite! Sveikos dantenos nekraujuoja.

51 komentaras apie “Periodontito (parodontozės) gydymas”

  1. Valdas Labanauskas

   Gintai, jeigu tumpai tai, galima. TAČIAU, norint kad jie tarnautų ilgai, gali tekti pakeisti gyvenimo būdą: jeigu rūkote, mesti visiškai. Kartą per metus apsilankyti pas implantavusį gydytoją apžiūrai. Kas 3-6 mėnesiai apsilankyti pas burnos higienistą profesionaliai burnos higienai. Kas dieną namuose valyti šepetėliu, tarpdančių šepetėliu/siūlu, skalauti burnos skalavimo skysčiu.

 1. Laba diena ar galima išvengti gydymo antibiotikais sergant parodontoze, ir koks gydymo būdas taikomas be chirurginio. Su pagarba, ačiū

  1. Valdas Labanauskas

   Vida, žodis „parodontozė“ labai nedaug pasako apie situaciją, viskas priklauso nuo parodontozės stadijos, kiek ji yra pažengusi. Pati pirmoji stadija gali būti lengvai pagydoma padarius profesionalią burnos higieną ir toliau namuose kruopščiau prisižiūrint burnos higieną individualiai. Kai tuo tarpu pažengusi parodontozė gali būti jau nebepagydoma ir dantis jau tenka tik pašalinti. Jeigu yra parodontozės stadija kurią dar galima gydyti, tai be chirurginio gydymo nieko nebus.

   1. Labas vakaras,
    Mama po keaujagysliu šuntavimo operacijos( serga CD, pastebejo kad pradejo nykti dantenos. Nešioja protezus, neseniai tik padarytus ,o šųe nebetinka.
    Labai pergyvena del šios situacijos. Ką pasiūlytumėt daryt?? Esam pasimetę…

    1. Valdas Labanauskas

     Egle, dantenos plonu sluoksniu dengia kaulinį audinį, nykstant kaului paskui slenkasi ir dantenos. Taigi nyksta ne dantenos, o kaulinis audinys. Dėja, tai natūralus procesas, vieniems jis vyksta greičiau kitiems lėčiau. Labai svarbus čia vitaminas D, jo trūkumas pagreitina procesus. Galima išsitirti D vitamino lygį laboratorijose. Jei trūkumas, pagerti papiluds.

 2. Sveiki,
  Apačioje nėra dantų tik implantai, bet ties vienu implantu atsirado patinimas -paraudimas maudžia, veido visas skruostas – jautrus

 3. Sveiki, bus atliekama chirurginė lopo (ketvirčio) operacija. Jos metu bus pašalintas ir vienas judantis dantis. Po kurio maždaug laiko jau galėsiu protezuoti dantį? Ačiū už atsakymą

 4. Sveiki,
  Manau paradontoze zengia kosminiu greiciu…
  Siuo metu audinys apie dantis pajuodes, kraujuojantis ir net puliuojantis. Tiesiog bega puliai. Valau dantis vieno danties sepeteliu ir tarpdancius ivairaus dydzio sepeteliais, skalauju.
  Taip yra keletui dantu. Ar yra galimybe apsaugoti kitus dantis. Esu skaiciusi,kad galima uzsikresti

 5. Turiu klausimus kelis aš esu jaunas vaikinas nebeturiu daugiau nei pusę dantų like tik šaknis ir iki iltiniu dantų jų nebėra. Priekiniai kreivi apatiniai nuo ne priežiūros ir blogo sukandimo baigiu prarasti visus dantis dabar pradėjau mąstyti ką daryti. Labai nepakeliu skausmo ir bijau adatų tiesiog nuo jų alpstu ką tektų daryti kad vėl galėčiau šipsotis susisiekite su manimi per elektroninį paštas

 6. Sveiki buvau pas stomotologe užblombavo dantį padarė daties rengena pamatė, kad mano dantu kaulai tirpsta sako nėra Londone geru gyditoju lietuviu kurie galėtu prieinama kaina padaryti gydima man kleba galiniai dantys ir kraujoja dantienos nors dantis gerai pryžiuriu,gal galite pasiūliti kur kreiptis gyvenu pats Londone.Dėkui

  1. Valdas Labanauskas

   Arūnai, kraujuojančios dantenos, dantų paslankumas sako jog yra periodontitas, o to pasekoje nyksta žandikaulio kaulas. Kuo greičiau pradėsite spręsti problemą tuo didesnė tikimybė dantis išsaugoji. Dėja Londone ką parekomenduoti neturiu. Turime daug tautiečių atvykstančių iš Londono gydytis dantų į Lietuvą.

   1. Sveiki, mano tėčiui paradamtoze, liko keli dantys, bet yra kur iškrito dantys, bet šaknų dar liko. Jis alpsta tiesiogine to žodžio prasme vien nuo dantisto kabineto kvapo. Klausimai būtų:
    Ar galima ištraukti likusias šaknis su narkozės pagalba arba dalinės narkozės?
    Ir kiek truktų gyjimas?
    Kokie gydymo veiksmai galėtų būti norint įsidėti dantų plokštelę?

 7. Sirgau paradontoze, neliko dantų.Prieš 3metus įsukti po 2 implantus ir uždėtos dantų plokstelės, bet man kartojasi apie implantus dantenų uždegimai. Lankausi pas periodontologą, gydo,bet mažai naudos. Kur kreiptis, ką daryti?Ačiū

  1. Valdas Labanauskas

   Inga, breketai gali paspartinti periodontito eigą, o periodontito pasekmė yra dantų praradimas. Taigi kam tiesinti dantis kurie iškris. Rekomenduoju pirma išgydyti periodontitą ir tada galvoti apie tiesinimą.

 8. Sveiki, turiu periodontita. Darau higiena 3 kart i metus. Lankausi kas metus pas periodontologa. Viena karta darytas kiuretazas. Is periodontologo puses tai viskas. Vat o man nepatinka mano dantis. Mano odontologas patare detis breketus, kad tarpus tarp dantu sustumti. Nzn. Ar tai galima daryti? Ir ar verta?

 9. Turiu dantų akmenų. Nuo vieno danties tas akmuo nuskilo, tiesiog perskilo pusiau ir abi pusės iškrito. Neseniai pradėjau naudoti burnos skalavimo skystį. Ar tai gali būti dėl jo? Ar tai gali būti periodontitas?

  1. Valdas Labanauskas

   Laima, jeigu yra susikaupę tokio didumo dantų akmenys jog jei gali atskiti, vadinasi turite labai prastą higieną, keiskite įpročius, kitaip prarasite dantis. Apsilankykite pas burnos higienistą.

 10. Sveiki,tvarkausi dantis,gydytoja pasakė jog man dantenų uždegimas ,manau poriodontozė.Labai ilgai vyksta gydymas,ir ruošiama protezuot dantukus.Likę dantys nekliba,nei vienas dar nėra iškritęs dėl uždegimo.Gydytoja siūlo be atsisakymo būtinai vykt periodantito chirurginiam gydymui i kitą privačią kliniką,kuri randasi Šiauliuose,aš pati iš Joniškio.Man sunku suderint darbą ir gydymą kitame mieste.Bndau pati gydytis naminėmis sąlygomis,kad tik išvengt chirurginio gydymo.Kaip jūs manote,ar galima isigydyti namų sąlygomis ir kodėl negaliu atsisakyti taip nenorimo gydymo kitoje klinikoje?Ačiū.

  1. Valdas Labanauskas

   Alma, jeigu periodontitas yra pažengęs, chirurginio gydymo neišvengsite. O jeigu gydytoja sako jog reikia greičiausia periodontitas jau yra pažengęs. Namų salygomis ir su profesionalia higiena galima išgydyti tik pradines periodontito satadijas.

 11. komentaras,…. deja tai nevisai tiesa kad si liga atsiranda tik del prastos burnos higienos.,,,,, mes augom trys seses. mama is kaimo , nelabai jai rupejo tokia kaip burnos higiena ir aisku mes nevalem dantuku kol nepradejom eiti y mokykla. as vidurinioji susirgau sia liga budama penktoja klasesja man buvo deagnoze jaunatviskas gingvytis , kiek prisimenu. ir deja po begaliniu mano pastangu ir gydymo si liga vistirk progresavo ir toliau progresuoja. Tik man vienai is tryju vaiku. o kitos dvi seses neturi jokiu problem ir neturejo. si liga yra susijusi su organizmo imunitetu , as gimiau silpna ir turejau nemazai problemeliu su sveikata.

  1. Valdas Labanauskas

   Aiva, galima sutikti su jūsų teigimu, tačiau tai vistiek galima suvesti į nepakankamą higieną. Jeigu jūsų imunitetas buvo siplnesnis, vadinasi žalingų bakterijų poveikis buvo stipresnis nes imunitetas nesugebėjo kovoti. Kas tokiu atveju įmunitetui gali padėti? Įpatingai gera higiena, kelis kart geresnė higiena. Dantų valymas po kiekvieno valgio, skalavimas burnos skysciu po kiekvieno valgio ar užkandžio. Suprantu, jeigu būtu žinota neabejoju taip ir pasielgtumėte.

 12. Sveiki kodel gali dantys skilineti Ir gesti is vidaus Ir but labai blogas hroninis burnos kvapas……Ir ar susitvarkius sugedusius dantis Ir pasidarius profesionalu burnos apnasu valima dingsta blogas burnos kvapas? Aciu uz atsakyma

  1. Valdas Labanauskas

   Aidai, blogas burnos kvapas gal būti ne tik dėl dantų. Jeigu jūsų atveju būtent yra dantys, tai žinoma, jeigu susitvarkysite dantis, užtikrinsite gerą higieną, blogas kvapas dings.

 13. Laba. Turiu periodontitą ( kaip sakė paveldimas ir plius dėl kreivų/ sustumtų dantų)
  Vieną dantenų atkėlimo operaciją jau turėjau ,bet po jos liko nemaži tarpai tarp dantų .. taip yra normalu ? O gal geriau nueiti pasikonsultuoti pas kitą periodontoligą?

  1. Valdas Labanauskas

   Giedre, sunku vertinti periodontologo darbą, nes kiekvieno paciento situacija yra skirtinga. Esant pažengusiam periodontitui, jeigu pavyksta išsaugoti dantis rezultatas yra geras. Tarpai darp dantų atsirado ne dėl periodontito gydymo, o dėl sąkandžio nebuvimo. Kadangi periodontito gydymas buvo sėkmingas, dabar galite pasikonsultuoti su ortodontu dėl sąkandio atstatymo, tuo pačiu ir tarpų panaikinimo.

 14. Sveiki, gydytojau. Prieš kurį laiką pajutau, kad dantys tapo labai jautrūs ir buvau nusiųsta konsultacijai pas periodontologą. Padarė panoraminę dantų nuotrauką ir jokių problemų neįžvelgė. Dantenos nekraujavo, tik keli dantys buvo silpnai paslankūs. Dėl šventos ramybės, pasidariau durnos higieną (be fluoro aplikacijos). Po savaitės, vienos pusės du dantys tapo skausmingi ir klibantys, negaliu net sukąsti. Gal vis dėlto, tai paradontozės pradžia, o gal dantenų uždegimas ? Ar galėjo tai atsitikti dėl netinkamos higienos procedūros ?
  Pagarbiai Ramunė

 15. Sveiki.
  Ar turit periodantitą galima daryti estetinį plombavima?
  Priekinis dantis isilgejas, aš jaučiu didelį kompleksą. Ačiū

  1. Valdas Labanauskas

   Jolanta, turite suprasti jog estetinis plombavimas danties nesustiprina. Danties išilgėjimas sako jog dėl periodontito yra patirpęs kaulas, vadinasi jis jau netvirtai laikosi kaule, negydant periodontito jį prarasite. Rekomenduotina pirma gydyti periodontitą ir tik tada daryti estetines procedūras.

 16. Laba diena. Pradėjo judėti trys apatiniai dantys. Jau ir taip liko mažai dantų, nes daug kartų buvo stomatitas ir po gimdymo judėjo visi dantys. Ką daryti? Ačiū.

 17. Sveiki. Turiu periodontita,beveik visi dantys kliba. Gydytoja siulo traukti visus ir implantuoti abu zandikaulius.Noriu paklausti ar yra dar kokiu alternatyvu ? Aciu

 18. Sveiki dare man kiriotaza ir galvoju apie breketus dejima tai man gyd periondotologe sakė dar neskubėk su breketai eisiu vėl valytis akmenis ir tik tada vėliau turbūt galėsiu dėtis breketus, ar tikrai vėliau galėsiu ir ar nepradės klibeti dantis nes noriu gražios šypsenos

 19. Sveiki,mano gydytoja sakė,kad labai isilgeję priekiniai dantys. Ką daryt neżinau,bijau kad neiskristų.Nekliba, nekraujuoja.Kai pradėjau valyt su irigatoriumi atrodo , kad dar ilgesni pasidarė.Lankausi pas burnos higienistę į metus kartą,atrodo valausi dantis ir naudoju siūlą,bet kaip tų apnašų daug taip daug.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *