Periodontito (parodontozės) gydymas

Patalpinta: Odontologija, Paslaugos | 9

Periodontitas  (dar vadinama parodontoze) – tai dantenų ir dantį laikančio kaule periodonto raiščio liga. Negydant periodontito liga progresuoja į sunkesnes formas, nyksta kaulas aplink dantį, galiausiai dantis yra prarandamas. Periodontitas, ypač klastinga liga, nes simptomai nėra skausmingi, dažnu atveju žmogus susirūpina tik tuomet, kai dantys tampa paslankūs, o tai jau pažengusi ligos stadija kuri sunkiai gydoma.

Kaip susergama periodontitu?

Trumpai tariant, tai higienos nebuvimo arba nepakankamos higienos pasekmė. Kuomet nepakankamai gerai valome dantis, prie dantenų, tarpdančiuose lieka minkštųjų apnašų, vėliau jos mineralizuojasi tampa kietomis apnašomis dar vadinamomis dantų akmenimis. Dantų akmenys puiki vieta daugintis bakterijoms ir mikroorganizmams. Dantų akmenų sluoksniui didėjant jie atstumia dantenas, lenda gilyn į periodonto audinius, sukeldami dantenų ir periodonto raiščio uždegiminius procesus, ardomas kaulas, galiausiai prarandame dantis.

Periodontito simptomai

 • Paraudusios, sudirgusios, patinusios ir kraujuojančios dantenos
 • Atsitraukusios dantenos nuo danties, išilgėję dantų kakleliai
 • Dantų jautrumas ir blogas kvapas
 • Žemėja dantenų linija, nyksta kaulinis audinys
 • Dantys tampa paslankūs

Periodontito stadijos ir ligos sunkumo nustatymas

Galima išskirti tris parodontozės stadijas. Tam, kad nustatyti ligos sunkumą periodontologas atlieka išsamų tyrimą: matuoja dantenų kišenes, sudaro periodonto žemėlapį kuris parodo problematiškiausias sritis, daromos rentgeno nuotraukos.

 1. Lengva periodontito stadija. Ji dar vadinama gingivitu arba dantenų uždegimu. Dantenos paraudusios ir sudirgusios, gali būti patinusios. Valantis dantis šepetėliu pastebime didelį kraujavimą. Dar nėra susidariusių periodonto kišenių arba jos negilios. Dar nėra pastebimas kaulo nykimas, dantys tvirtai laikosi savo vietoje. Gydoma gana lengvai nechirurginiu metodu.
 2. Vidutinė periodontito stadija. Dantenos kraujuoja ne tik valantis šepetėliu, bet ir valgant, skausmingos, pasislinkusios (atsitraukusios nuo danties). Apsinuoginę dantų šaknys, atsiradęs jautrumas. Susidariusios periodonto kišenės 2-4mm, sunykęs kaulas. Dantų paslankumo dar nėra arba jis tik nežymus. Gydymas gana sėkmingas, kombinuojant nechirurginį ir chirurginį metodus.
 3. Sunki periodontito stadija. Ženkliai sunykęs kaulas, gilios periodonto kišenės >4mm, dantys tampa paslankūs. Dantenos stipriai kraujuoja, skausmingos. Taikomas chirurginis gydymas, deja gana dažnai nesėkmingas.

Periodontito stadijos

Periodontito gydymas

 • Nechirurginis. Taikomas lengvos ir vidutinės periodontito stadijoms gydyti. Nuo dantų nuvalomi minkštieji ir kietieji apnašai, dantų paviršiai nupoliruojami. Jeigu apnašų ypač daug ir dantys jautrūs, gali būti taikoma vietinė nejautra. Procedūros pakartojamos po 2 savaičių. Po nechirurginio periodontito gydymo praėjus kelioms savaitėms dantenos nustoja kraujuoti, dingsta sudirgimas ir paraudimas. Sumažėja dantų paslankumas.
 • Chirurginis. Jis dar vadinamas lopo operacija. Taikomas vidutinės ir sunkios periodontito stadijoms gydyti. Jeigu yra susidariusios dantenų kišenės kurių gylis siekia 5-6mm chirurginis gydymas yra neišvengiamas. Procedūros metu yra chirurginiu būdu atverčiamos dantenos ir pašalinami po dantenomis giliai buvę susidarę akmenys ir infekciniai audiniai. Procedūros metu kombinuotai gali būti naudojamas lazeris. Atliekama vieninėje nejautroje.
 • Palaikomasis. Tai labai svarbus etapas, kurį pacientas privalo suprasti. Atliktas periodontito gydymas odontologo kabinete tai nėra galutinis rezultatas, nes periodontitas bandys sugrįžti. Būtent tam reikalingas nuolatinis stebėjimas, vadinasi privalote po periodontologo nurodyto laiko pasirodyti apžiūroje, nors ir nejaučiate simptomų. Taip pat svarbu vykdyti periodontologo nurodytus higienos reikalavimus. Tik komandiniu darbu, jūs ir periodontologas įveiksite šią ligą.

Rekomendacijos periodontito prevencijai

 • Mažiausiai 2 kartus per dieną kruopštus valymas šepetėliu.
 • Tarpdančiai, tai tos vietos kur šepetėliu pasiekti negalima, tai problematiškiausios vietos kuriose kaupiasi maisto likučiai ir apnašos. Tarpdančių valymui naudokite tarpdančių šepetėlius, tarpdančių siūlą.
 • Naudokite irigatorių kuris stipria, pulsuojančia vandens srove pasiekia net sunkiausiai prieinamas vietas ir jas išvalo.
 • Po kiekvieno dantų valymo naudokite burnos skalavimo skystį. Atsakingai išskalaukite visas tarpdančių ertmes.
 • Reguliariai, 2-3 kartus per metus apsilankykite pas burnos higienistą.
 • Jeigu pastebėjote pirmuosius periodontito simptomus, nedelsdami pasikonsultuokite su periodontologu.

Atminkite! Sveikos dantenos nekraujuoja.

PASIDALINKITE, jeigu informacija buvo naudinga:

9 Klausimai - Atsakymai

 1. Gintas
  | Atsakyti

  Laba diena,
  ar turint parodontozę galima dėti implantus?

  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas
   | Atsakyti

   Gintai, jeigu tumpai tai, galima. TAČIAU, norint kad jie tarnautų ilgai, gali tekti pakeisti gyvenimo būdą: jeigu rūkote, mesti visiškai. Kartą per metus apsilankyti pas implantavusį gydytoją apžiūrai. Kas 3-6 mėnesiai apsilankyti pas burnos higienistą profesionaliai burnos higienai. Kas dieną namuose valyti šepetėliu, tarpdančių šepetėliu/siūlu, skalauti burnos skalavimo skysčiu.

 2. Vida
  | Atsakyti

  Laba diena ar galima išvengti gydymo antibiotikais sergant parodontoze, ir koks gydymo būdas taikomas be chirurginio. Su pagarba, ačiū

  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas
   | Atsakyti

   Vida, žodis „parodontozė“ labai nedaug pasako apie situaciją, viskas priklauso nuo parodontozės stadijos, kiek ji yra pažengusi. Pati pirmoji stadija gali būti lengvai pagydoma padarius profesionalią burnos higieną ir toliau namuose kruopščiau prisižiūrint burnos higieną individualiai. Kai tuo tarpu pažengusi parodontozė gali būti jau nebepagydoma ir dantis jau tenka tik pašalinti. Jeigu yra parodontozės stadija kurią dar galima gydyti, tai be chirurginio gydymo nieko nebus.

 3. nijolė
  | Atsakyti

  Sveiki,
  Apačioje nėra dantų tik implantai, bet ties vienu implantu atsirado patinimas -paraudimas maudžia, veido visas skruostas – jautrus

  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas
   | Atsakyti

   Nijole, panašu jog prie implanto yra infekcija. Rekomenduoju kreiptis į odontologą, geriausia pas tą kur buvo atlikta implantacija. Laukiant rizikuojate netekti implanto.

 4. Ilona
  | Atsakyti

  Sveiki visi dantys atrodo kad nutirpe ar juos kazkas stume skauda ar tai gali buti parodontoze?

 5. Rūta
  | Atsakyti

  Sveiki, bus atliekama chirurginė lopo (ketvirčio) operacija. Jos metu bus pašalintas ir vienas judantis dantis. Po kurio maždaug laiko jau galėsiu protezuoti dantį? Ačiū už atsakymą

 6. Renata
  | Atsakyti

  Sveiki,
  Manau paradontoze zengia kosminiu greiciu…
  Siuo metu audinys apie dantis pajuodes, kraujuojantis ir net puliuojantis. Tiesiog bega puliai. Valau dantis vieno danties sepeteliu ir tarpdancius ivairaus dydzio sepeteliais, skalauju.
  Taip yra keletui dantu. Ar yra galimybe apsaugoti kitus dantis. Esu skaiciusi,kad galima uzsikresti

Pateikite klausimą