Periodontito (parodontozės) gydymas

Periodontitas  (dar vadinama parodontoze) – tai dantenų ir dantį laikančio kaule periodonto raiščio liga. Negydant periodontito liga progresuoja į sunkesnes formas, nyksta kaulas aplink dantį, galiausiai dantis yra prarandamas. Periodontitas, ypač klastinga liga, nes simptomai nėra skausmingi, dažnu atveju žmogus susirūpina tik tuomet, kai dantys tampa paslankūs, o tai jau pažengusi ligos stadija kuri sunkiai gydoma.

Kaip susergama periodontitu?

Trumpai tariant, tai higienos nebuvimo arba nepakankamos higienos pasekmė. Kuomet nepakankamai gerai valome dantis, prie dantenų, tarpdančiuose lieka minkštųjų apnašų, vėliau jos mineralizuojasi tampa kietomis apnašomis dar vadinamomis dantų akmenimis. Dantų akmenys puiki vieta daugintis bakterijoms ir mikroorganizmams. Dantų akmenų sluoksniui didėjant jie atstumia dantenas, lenda gilyn į periodonto audinius, sukeldami dantenų ir periodonto raiščio uždegiminius procesus, ardomas kaulas, galiausiai prarandame dantis.

Periodontito simptomai

 • Paraudusios, sudirgusios, patinusios ir kraujuojančios dantenos
 • Atsitraukusios dantenos nuo danties, išilgėję dantų kakleliai
 • Dantų jautrumas ir blogas kvapas
 • Žemėja dantenų linija, nyksta kaulinis audinys
 • Dantys tampa paslankūs

Periodontito stadijos ir ligos sunkumo nustatymas

Galima išskirti tris parodontozės stadijas. Tam, kad nustatyti ligos sunkumą periodontologas atlieka išsamų tyrimą: matuoja dantenų kišenes, sudaro periodonto žemėlapį kuris parodo problematiškiausias sritis, daromos rentgeno nuotraukos.

 1. Lengva periodontito stadija. Ji dar vadinama gingivitu arba dantenų uždegimu. Dantenos paraudusios ir sudirgusios, gali būti patinusios. Valantis dantis šepetėliu pastebime didelį kraujavimą. Dar nėra susidariusių periodonto kišenių arba jos negilios. Dar nėra pastebimas kaulo nykimas, dantys tvirtai laikosi savo vietoje. Gydoma gana lengvai nechirurginiu metodu.
 2. Vidutinė periodontito stadija. Dantenos kraujuoja ne tik valantis šepetėliu, bet ir valgant, skausmingos, pasislinkusios (atsitraukusios nuo danties). Apsinuoginę dantų šaknys, atsiradęs jautrumas. Susidariusios periodonto kišenės 2-4mm, sunykęs kaulas. Dantų paslankumo dar nėra arba jis tik nežymus. Gydymas gana sėkmingas, kombinuojant nechirurginį ir chirurginį metodus.
 3. Sunki periodontito stadija. Ženkliai sunykęs kaulas, gilios periodonto kišenės >4mm, dantys tampa paslankūs. Dantenos stipriai kraujuoja, skausmingos. Taikomas chirurginis gydymas, deja gana dažnai nesėkmingas.

Periodontito stadijos

Periodontito gydymas

 • Nechirurginis. Taikomas lengvos ir vidutinės periodontito stadijoms gydyti. Nuo dantų nuvalomi minkštieji ir kietieji apnašai, dantų paviršiai nupoliruojami. Jeigu apnašų ypač daug ir dantys jautrūs, gali būti taikoma vietinė nejautra. Procedūros pakartojamos po 2 savaičių. Po nechirurginio periodontito gydymo praėjus kelioms savaitėms dantenos nustoja kraujuoti, dingsta sudirgimas ir paraudimas. Sumažėja dantų paslankumas.
 • Chirurginis. Jis dar vadinamas lopo operacija. Taikomas vidutinės ir sunkios periodontito stadijoms gydyti. Jeigu yra susidariusios dantenų kišenės kurių gylis siekia 5-6mm chirurginis gydymas yra neišvengiamas. Procedūros metu yra chirurginiu būdu atverčiamos dantenos ir pašalinami po dantenomis giliai buvę susidarę akmenys ir infekciniai audiniai. Procedūros metu kombinuotai gali būti naudojamas lazeris. Atliekama vieninėje nejautroje.
 • Palaikomasis. Tai labai svarbus etapas, kurį pacientas privalo suprasti. Atliktas periodontito gydymas odontologo kabinete tai nėra galutinis rezultatas, nes periodontitas bandys sugrįžti. Būtent tam reikalingas nuolatinis stebėjimas, vadinasi privalote po periodontologo nurodyto laiko pasirodyti apžiūroje, nors ir nejaučiate simptomų. Taip pat svarbu vykdyti periodontologo nurodytus higienos reikalavimus. Tik komandiniu darbu, jūs ir periodontologas įveiksite šią ligą.

Rekomendacijos periodontito prevencijai

 • Mažiausiai 2 kartus per dieną kruopštus valymas šepetėliu.
 • Tarpdančiai, tai tos vietos kur šepetėliu pasiekti negalima, tai problematiškiausios vietos kuriose kaupiasi maisto likučiai ir apnašos. Tarpdančių valymui naudokite tarpdančių šepetėlius, tarpdančių siūlą.
 • Naudokite irigatorių kuris stipria, pulsuojančia vandens srove pasiekia net sunkiausiai prieinamas vietas ir jas išvalo.
 • Po kiekvieno dantų valymo naudokite burnos skalavimo skystį. Atsakingai išskalaukite visas tarpdančių ertmes.
 • Reguliariai, 2-3 kartus per metus apsilankykite pas burnos higienistą.
 • Jeigu pastebėjote pirmuosius periodontito simptomus, nedelsdami pasikonsultuokite su periodontologu.

Atminkite! Sveikos dantenos nekraujuoja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

63 Klausimai, Atsiliepimai

 1. Laba diena, kokia kaina ir kiek laiko trunka gydymas, jei yra 3 stadija, bet dantis nekliba?

 2. Sveiki,

  Siuo metu man ortodonte sustabde gydyma breketais, nes pastebejo, jog turiu periodontita. Dvieju savaiciu begyje pradejau periodontioni gydyma. Pries savaite buvo atlikta ir antra procedura. Po periodontinio gydymo atsirado dideli juodi tarpai tarp dantu. Tarsi visos dantenos pavaziavo i virsu, dantys issilgejo. PAtikrinima turesiu dar po 5 savaiciu ir begalo nerimauju, del bendro vaizdo. Zinoma tesiu ortodontini gydyma breketais, kai periodontologas apziures irpasakys, kad tai daryti galima. Norejau paklausti, kiek realu, kad dantys nespejo issitvirtinti po gydymo breketais ir tie tarpai sumazes? O gal tai normalu po periodontinio gydymo? Ar estetinis panaikins siuos tarpus, kuriu galimai ortodontinis gydymas nesutvarkys?
  Dekoju

 3. Sveimi domina gydimas paradantozes pas mane jau pradeda klibeti dantys ar dar ymanoma kanors padarytu

  1. Erika, parodontozė pradinėse stadijose yra sėkmingai gydoma. Vėlyvose sunkiai arba tiesiog jau dantis tenka šalinti. Kuomet dantis jau yra paslankus tai jau vėlyva stadija. Turėtumėte nelaukti ir konsultuotis su periodontologu, gal būt dar galima išsaugoti dantis.

 4. Sveiki, po burnos higienos, gydytojas pastebėjo, jog yra kišenės ~5mm. Kokio gydymo tikėtis?

 5. Sveiki, esu paauglė ir turiu du sunykusius iki dantenu krūminius dantis.( Tai atsitiko,nes aš labai bijau dantisto:( Koks taikomas gydymas ar už ji teks mokėti ir kiek??

 6. Sveiki. Mano dantenos patinusios, dvieju dantu netekau. Jie subyrejo… kiti dantys atrido ilgesni ar dantenos traukiasi… Labai bijau dantistu ir bijau netekti visu dantu

 7. Sveiki. Neseniai pastebėjau,kad pas mane juda priekinis apatinis dantis, visi kiti priekiniai ir viršutiniai geri… kokią čia galėtų būti priežastis?

  1. Ramūnai, galimas periodontitas, tačiau dažnu atveju jis apima daugiau dantų. Gal būt klibėti kiti pradės labai netolimoje ateityje.
   Gal būt pamenate ar neesate kada nors (kelių metų bėgyje) jo sutrenkės?
   Bet kuriuo atveju reikia darytis rentgeno nuotrauką ir žiūrėti kur yra problema, ir priimti sprendimus gydymui.

 8. Sveiki.Turiu periodontitą,nes jau buvo man taip pasakyta ir anksčiau.Atrodo,palaikau burnos higieną gana pakankamai.Tik,gal pas gydytojus nueidavau rečiau.
  Bet,atrodo,dantukai „priėjo liepto galą”.Sakykite,prašau,ar galės,esant periodontitui,atlikti žandikaulio „all on 4” implantaciją?
  Vienai pažįstamai kažkuri klinika atsisakė atlikti tai,nes ji turi šią ligą.Būsiu dėkingas už atsakymą!!!!!

  1. Romualdai, tiesiogiai implantavimui pariodontitas problemų nesudaro. Problemas sudaro periodontito pasekmės, tai yra žandikaulio kaulo sunykimas. O sunykimas kiekvienu atveju gali būti skirtingas. Nespėliokite, konsultuokitės su odontologu specialistu naudojant 3D tomografijos tyrimą, turėsite aiškų atsakymą jūsų atveju.

 9. Sveiki.Turiu tokią problemą.Mano daktarė yra taisiųsi dantis.Ir taip išeina,kad vieno taisyto pabriežiu nesyki iškrytusi plomba.Taip pat iš 3taisymo kito dančio tokia pat situacija.Man kila klausimas-kodėl ? Gal pakeisti stomatologe? Nors jos kėdėje galiu atsipalaiduoti ir ji šeip yra nebloga.

 10. Laba diena, visai neseniai pastebėjau, kad apatinių priekinių dantų (4 dantų) dantenos yra paraudusios, neskausmingos. Tarp dviejų yra apnašų ir tamsi dėmelė. Ar tai paradantozė? Kaip sau skubiai padėti?

 11. Sveiki, isskilo tokiai problema, esu labai apleides savo dantis, ir reiketu salyti apie 5-6dantis! Ar butu galimybe tai atlikti vieno vizito metu? nes gyvenu ne Lietuvoje o y lietuva gryztu kelioms dienomis

 12. Sveiki. Esu jauna. Būna pakraujuoja dantenos valantis dantis ar kanda t tarkim obuolį. Dantys jautrūs karščiui ir šalčiui, priekiniai ir viršuje ir apačioje truputi juda. Nenoriu netekti dantų. Nuo ko pradėti? Kur kreiptis? Ir kas tai galėtų būti. Labai neramu. Ar dar galima išsaugoti dantis?

   1. Sveiki, man ką tik nustatė periodantitą, dantenos nekraujuoja, jokiu puliu nesu pastebejusi, tik labai jautriai reaguoja salti karsti bei salduma, . Panoramine nuotrauka turiu pasidariusi. Pati speju, jog bukle yra bloga. Galetumet pakonsultuoti? Aciu

 13. Sveiki
  Manau pas mane jau labai pažeisti dantys periodantito.
  Reikia pagalbos.

 14. Sveiki, esu girdejas apie vaistus, kuriuos suleidzia I dantenas, bet esu tik girdejas del to noriu pasitikslinti ar egzistuoja tokie skiepai? Pats jau kovoju su sia liga gal 15metu ir vis galvoju ir ieskau kitu sprendimu jai gyditi, gal zinot ar yra tokie ir kas atlieka sias paslaugas?

  1. Mariau, deja stebuklingų vaistų nuo periodontito nėra. Reikalinga išsami situacijos analizė ir tikriausia jau lopo operacija.

 15. Na labai keista, nes dėdė su šeima yra tiesiog „išprotėja”dėl burnos higienos nuo kiek save pamenu dantys visada šviesdavo net naktį ,kaip juokaudavom. Tiek pas jį ,tiek pas likusę šeimą. Bet dėja ,isivystė periodontitas,dabar dalis dantų prarasta. Duktė taip pat su periodontitu. Nors valdomu. Tad negalima teigti,kad prasta higiena tai įtakoja. Manau kaip tik per daug aktyvi,kuri sunaikina ir natūralę florą ,ar pan. O gal būt nuo besaikio trynimo atkeliamos dantenos ,ko pasekoje įsimeta bakterija. Bet jei tai bakterija,vadinasi turėtu būt užkrečiama. Na bent jau teoriškai .

 16. Sveiki. Norėčiau paklausti iš pradžių klibejo 2 apatiniai dantys dabar jau trečias. Ar dar galima išgelbėti dantis?

 17. Sveiki.Norejau sužinoti kas tai per liga, jeigu du apatinius priekinius dantis dažnai skauda, nors atrodo sveiki. Skauda jų šaknis. Kartais taip stipriai skauda, kad reikia vartoti nuskausminamuosius vaistus. Tu dviejų dantų spalva šiek tiek patamsejusi ir jie truputį kliba. Šiaip dantenos nepasikeitė, bet kai ilgesnį laiką skauda dantis, tai truputį patinsta. Valant dantis, kartais pastebimas kraujas. Ar tai gali būti periodontitas?

  1. Marija, periodontito atveju yra skausmingos dantenos, kuomet jos nėra liečiamos skausmo neturėtų būti. Tačiau pakraujavimas valantis yra vienas iš periodontito požymių. Galima ir dviguba problema ir periodontitas ir uždegiminiai židiniai prie šaknų. Spėlioti nėra prasmės, pasidarote rentgeno nuotrauką ir odontologas turės jums tikslių atsakymą.

 18. Sveiki ar skauda kaip uždeda breketus, nes kiek prisiskaičiau sake skauda iki savaites, bet gydytoja sake visiem skirtingai ar tikrai taip skauda ar pakenčiama, nes eisiu detis ir bijau.

  1. Violeta, kai kurie tai vadina skausmu, tačiau tai labiau diskomfortas. Pirmos kelios dienos, vėliau šis diskomfotas praeina. Nebijokite.

 19. Sveiki,mano gydytoja sakė,kad labai isilgeję priekiniai dantys. Ką daryt neżinau,bijau kad neiskristų.Nekliba, nekraujuoja.Kai pradėjau valyt su irigatoriumi atrodo , kad dar ilgesni pasidarė.Lankausi pas burnos higienistę į metus kartą,atrodo valausi dantis ir naudoju siūlą,bet kaip tų apnašų daug taip daug.

  1. Kristina, yra žmonių kuriems apnašos kaupiasi greičiau nei kitiems, šiems žmonėms reikia pas higienistą lainkytis bent 3 kart metuose. Taip pat neatmestina jog neteisingai valote dantis, gal paskubomis. Geras higienistas turėtų parodyti valymo niuansus. Taip pat galite išbandyti SOLO profilaktiką, tai yra valymą vieno danties šepetėliu. Suprantu, jog skamba keistai kuomet suaugusiam žmogui reikia mokintis valytis dantis, tačiau patikėkite, dažnu atveju problema būtent tame. Neskausmingos, nekraujuojančios, nesudirbusios dantenos rodo jog periodotito nėra, tačiau būtų tikslinga pasidaryti panoraminę rentgeno nuotrauką ir pažiūrėti, kaip dantys laikosi kaule.

 20. Labas vakaras,
  Mama po keaujagysliu šuntavimo operacijos( serga CD, pastebejo kad pradejo nykti dantenos. Nešioja protezus, neseniai tik padarytus ,o šųe nebetinka.
  Labai pergyvena del šios situacijos. Ką pasiūlytumėt daryt?? Esam pasimetę…

  1. Egle, dantenos plonu sluoksniu dengia kaulinį audinį, nykstant kaului paskui slenkasi ir dantenos. Taigi nyksta ne dantenos, o kaulinis audinys. Dėja, tai natūralus procesas, vieniems jis vyksta greičiau kitiems lėčiau. Labai svarbus čia vitaminas D, jo trūkumas pagreitina procesus. Galima išsitirti D vitamino lygį laboratorijose. Jei trūkumas, pagerti papiluds.

  1. Rita, periodontitas nėra tiesiogiai užkečiamas. Kiekvienas žmogus gali turėti periodontitą arba turės jį ateityje jeigu yra prasta burnos ertmės higiena.

 21. Sveiki dare man kiriotaza ir galvoju apie breketus dejima tai man gyd periondotologe sakė dar neskubėk su breketai eisiu vėl valytis akmenis ir tik tada vėliau turbūt galėsiu dėtis breketus, ar tikrai vėliau galėsiu ir ar nepradės klibeti dantis nes noriu gražios šypsenos

  1. Violeta, jeigu turite periodontitą, tai žinoma prima periodontito gydymas ir tik tada breketai. Kitu atveju dantys iškris su visais breketais.

 22. Sveiki. Turiu periodontita,beveik visi dantys kliba. Gydytoja siulo traukti visus ir implantuoti abu zandikaulius.Noriu paklausti ar yra dar kokiu alternatyvu ? Aciu

  1. Loreta, kita alternatyva tai tiesiog išimami klasikiniai protezai.

 23. Laba diena. Pradėjo judėti trys apatiniai dantys. Jau ir taip liko mažai dantų, nes daug kartų buvo stomatitas ir po gimdymo judėjo visi dantys. Ką daryti? Ačiū.

  1. Rita, pradėti reikia nuo gyvos konsultacijos su odontologu/periodontologu. Ką dar įmanoma gydome. Kitus šaliname ir imlantuojame protezuojame.

 24. Sveiki.
  Ar turit periodantitą galima daryti estetinį plombavima?
  Priekinis dantis isilgejas, aš jaučiu didelį kompleksą. Ačiū

  1. Jolanta, turite suprasti jog estetinis plombavimas danties nesustiprina. Danties išilgėjimas sako jog dėl periodontito yra patirpęs kaulas, vadinasi jis jau netvirtai laikosi kaule, negydant periodontito jį prarasite. Rekomenduotina pirma gydyti periodontitą ir tik tada daryti estetines procedūras.

 25. Sveiki, gydytojau. Prieš kurį laiką pajutau, kad dantys tapo labai jautrūs ir buvau nusiųsta konsultacijai pas periodontologą. Padarė panoraminę dantų nuotrauką ir jokių problemų neįžvelgė. Dantenos nekraujavo, tik keli dantys buvo silpnai paslankūs. Dėl šventos ramybės, pasidariau durnos higieną (be fluoro aplikacijos). Po savaitės, vienos pusės du dantys tapo skausmingi ir klibantys, negaliu net sukąsti. Gal vis dėlto, tai paradontozės pradžia, o gal dantenų uždegimas ? Ar galėjo tai atsitikti dėl netinkamos higienos procedūros ?
  Pagarbiai Ramunė

  1. Ramune, negalėčiau atsakyti be apžiūros. Dantų paslankumas sako jog problema visgi yra. Rekomenduočiau apsilankyti dar pas kitą periodontologą.

 26. Laba. Turiu periodontitą ( kaip sakė paveldimas ir plius dėl kreivų/ sustumtų dantų)
  Vieną dantenų atkėlimo operaciją jau turėjau ,bet po jos liko nemaži tarpai tarp dantų .. taip yra normalu ? O gal geriau nueiti pasikonsultuoti pas kitą periodontoligą?

  1. Giedre, sunku vertinti periodontologo darbą, nes kiekvieno paciento situacija yra skirtinga. Esant pažengusiam periodontitui, jeigu pavyksta išsaugoti dantis rezultatas yra geras. Tarpai darp dantų atsirado ne dėl periodontito gydymo, o dėl sąkandžio nebuvimo. Kadangi periodontito gydymas buvo sėkmingas, dabar galite pasikonsultuoti su ortodontu dėl sąkandio atstatymo, tuo pačiu ir tarpų panaikinimo.

 27. Sveiki, mano tėčiui paradamtoze, liko keli dantys, bet yra kur iškrito dantys, bet šaknų dar liko. Jis alpsta tiesiogine to žodžio prasme vien nuo dantisto kabineto kvapo. Klausimai būtų:
  Ar galima ištraukti likusias šaknis su narkozės pagalba arba dalinės narkozės?
  Ir kiek truktų gyjimas?
  Kokie gydymo veiksmai galėtų būti norint įsidėti dantų plokštelę?

  1. Sima, taip turime dalinės narkožės (sedacijos) galimybės. Eiga: pašaliname šaknis. Laukiame apie 2-3 savaites kol viskas sugis. Gaminame dantų plokštelę.

 28. Sveiki kodel gali dantys skilineti Ir gesti is vidaus Ir but labai blogas hroninis burnos kvapas……Ir ar susitvarkius sugedusius dantis Ir pasidarius profesionalu burnos apnasu valima dingsta blogas burnos kvapas? Aciu uz atsakyma

  1. Aidai, blogas burnos kvapas gal būti ne tik dėl dantų. Jeigu jūsų atveju būtent yra dantys, tai žinoma, jeigu susitvarkysite dantis, užtikrinsite gerą higieną, blogas kvapas dings.

 29. komentaras,…. deja tai nevisai tiesa kad si liga atsiranda tik del prastos burnos higienos.,,,,, mes augom trys seses. mama is kaimo , nelabai jai rupejo tokia kaip burnos higiena ir aisku mes nevalem dantuku kol nepradejom eiti y mokykla. as vidurinioji susirgau sia liga budama penktoja klasesja man buvo deagnoze jaunatviskas gingvytis , kiek prisimenu. ir deja po begaliniu mano pastangu ir gydymo si liga vistirk progresavo ir toliau progresuoja. Tik man vienai is tryju vaiku. o kitos dvi seses neturi jokiu problem ir neturejo. si liga yra susijusi su organizmo imunitetu , as gimiau silpna ir turejau nemazai problemeliu su sveikata.

  1. Aiva, galima sutikti su jūsų teigimu, tačiau tai vistiek galima suvesti į nepakankamą higieną. Jeigu jūsų imunitetas buvo siplnesnis, vadinasi žalingų bakterijų poveikis buvo stipresnis nes imunitetas nesugebėjo kovoti. Kas tokiu atveju įmunitetui gali padėti? Įpatingai gera higiena, kelis kart geresnė higiena. Dantų valymas po kiekvieno valgio, skalavimas burnos skysciu po kiekvieno valgio ar užkandžio. Suprantu, jeigu būtu žinota neabejoju taip ir pasielgtumėte.

  1. Inga, kadangi klausimas prie periodontito temos tai suprantu jog klausimas kaip rūkymas įtakoja periodontitą. Gana stipriai, ypač jeigu dar ir burnos higiena prasta.

 30. Po chirurginio gydymo gydytoja rekomendavo Piascledine. Vartoju jau 2 mėn. Gal gana?

  1. Laima, vaisto vartojimo trukmė yra 3-6 mėnesiai. Tiksliau trukmę gali nustatyti jūsų gydytojas.

 31. Sveiki,tvarkausi dantis,gydytoja pasakė jog man dantenų uždegimas ,manau poriodontozė.Labai ilgai vyksta gydymas,ir ruošiama protezuot dantukus.Likę dantys nekliba,nei vienas dar nėra iškritęs dėl uždegimo.Gydytoja siūlo be atsisakymo būtinai vykt periodantito chirurginiam gydymui i kitą privačią kliniką,kuri randasi Šiauliuose,aš pati iš Joniškio.Man sunku suderint darbą ir gydymą kitame mieste.Bndau pati gydytis naminėmis sąlygomis,kad tik išvengt chirurginio gydymo.Kaip jūs manote,ar galima isigydyti namų sąlygomis ir kodėl negaliu atsisakyti taip nenorimo gydymo kitoje klinikoje?Ačiū.

  1. Alma, jeigu periodontitas yra pažengęs, chirurginio gydymo neišvengsite. O jeigu gydytoja sako jog reikia greičiausia periodontitas jau yra pažengęs. Namų salygomis ir su profesionalia higiena galima išgydyti tik pradines periodontito satadijas.