Dantų atstatymas implantais yra sudėtinė ir etapinė procedūra. Jai atlikti reikalingi tokie komponentai kaip: pats danties implantas, atrama, danties karūnėlė. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie atramą, kam ji reikalinga ir kokios jos būna.
Kokią funkciją atlieka protezavimo atrama?
Terminas „dantų implantas“ dažnai naudojamas apibūdinti galutinį danties atstatymo rezultatą, kai pacientas turi jau pilnai funkcionuojantį dantį. Tačiau žiūrint iš techninės pusės dantų implantas yra tik titaninis varžtelis įsodintas į žandikaulį ir atliekantis danties šaknies funkciją. Protezinė atrama yra komponentas sujungiantis implantą su danties karūnėle ar su kita protezine konstrukcija. Techniniu požiūriu atrama perduota apkrovą nuo danties protezo į danties implantą, tad yra svarbu iš kokios medžiagos yra pagaminta pati atrama.
Dar viena nemažiau svarbi protezinės atramos funkcija yra kampas tarp implanto ir danties karūnėlės geometrinių ašių. Dažnais atvejais odontologas implantą įsodina į žandikaulį tokia kryptimi kuria kaulo yra daugiausia ir implantas laikysis tvirčiausiai, ko pasekoje yra būtina naudoti įvairaus kampo protezavimo atramas tam, kad reikiama kryptimi galėtų būti tvirtinama danties karūnėlė ar protezas.
Kokiame dantų implantacijos etape yra panaudojama atrama?
Yra keli skirtingi protezinės atramos panaudojimo atvejai:
Iš karto po implanto įsodinimo. Tokiu atveju nėra reikalinga gijimo galvutė, kuri suformuoja dantenas, šiuo atveju dantenas suformuoja pati atrama. Tačiau šis atvejis taikomas gana retai.
Po implanto prigijimo. Tai dažniausiai taikomas metodas, nes prigijimas yra greitesnis. Kai implantas yra jau prigijęs, odontologas įsuka protezinę atramą į implantą.
Iš kokių medžiagų gaminami protezinės atramos.
Pagrindinis kriterijus parenkant protezinę atramą pagal pagaminimo medžiagą priklauso nuo to kokios medžiagos yra naudojamos protezinėje konstrukcijoje. Populiariausi protezavimui ant implantų yra metalo keramikos protezai ar pavienės danties karūnėlės, jie pasižymi tvirtumu ir mažesne kaina. Metalo keramikai yra naudojamos atramos pagamintos iš titano. Protezams ir dantų karūnėlėms pagamintoms iš cirkonio keramikos rekomenduojama naudoti protezines atramas iš cirkonio oksido, nes siekiant maksimalaus estetinio natūralumo atramos turi būti laidžios šviesai kaip ir protezinė konstrukcija.
Protezavimo atramų gamybos tipai.
- Standartinės atramos. Tai iš anksto pagamintos atramos, kurias pateikia kiekviena implantus gaminanti kompanija, dažniausiai tinkančius tik tos pačios kompanijos implantams. Visos dantų implantus gaminančios kompanijos gamina gana platų protezavimo atramų asortimentą tam, kad odontologas galėtų parinkti tinkamą kampą, ir aukštį dantų karūnėliai ar protezui.
Individualios atramos. Šios protezavimo atramos atsirado palyginti nesenai. Individualios protezavimo atramos yra gaminamos individualiai kiekvienam pacientui pagal nuimtus burnos antspaudus. Gamybos procese yra atsižvelgiama ne tik reikiamą aukštį ir kampą bet ir dantenų formas. Tai ženkliai padidina komfortą pacientui, nes visiškai atitinka dantenų formą.
CAD-CAM atramos. Tai pati pažangiausia šių dienų technologija. Cad-Cam protezavimo atramos yra gaminamos taip pat individualiai, tačiau tai yra visiškai kompiuterizuotas procesas. Kompiuterinės tomografijos pagalba yra nuskenuojami dantys, vėliau kompiuterizuotos staklės išfrezuoja ypatingo tikslumo protezines atramas, dažnais atvejais ir visą protezinę konstrukciją.
Šis straipsnis skirtas tik susipažinti, tačiau jums nėra būtina labai gilintis prieš einant pas odontologą. Jūsų odontologas parinks labiausiai jums tinkamas atramas.
1 Klausimas - Atsakymas
Laba diena!Jeigu yra keiciamos dantu implanto atramos ar privaloma grazinti senas?