Įsivaizduokite dailų, kietą, sultingą raudoną obuolį. Ši obuolį gaunate tuomet, kai jau nebegalite iškęsti alkio. Mėginate atsikąsti didelį kąsnį, tačiau jūsų dantenos tik slysta obuolio paviršiumi. Ko trūksta šiame vaizdelyje? Taip, jūs visiškai teisus – dantų. Dantų pagalba galime atsikąsti tą gardų obuolio kąsnį ir sukramtyti jį į lengvai suvirškinamus gabaliukus. Kiekvieno žmogaus dantys individualūs ir padeda ne tik kąsti ir kramtyti, bet ir perplėšti ploną medžiagą, tvirtai sukąsti daiktus burnoje, o kartais padeda ir apsiginti. Galite tiesiog įkąsti užpuolikui ir pabėgę išgelbėti savo gyvybę. Taip pat dantys suteikia jūsų veidui tam tikrą formą ir jis atrodo dailesnis. Įsivaizduokite bedantę 80-metės močiutės šypseną ir suprasite estetinę savo dantų svarbą.
Dantys atlieka ir daugiau funkcijų. Jie padeda kontroliuoti kvėpavimo procesą, todėl kalba būna aiškesnė ir geriau girdisi. Galime šypsotis ir valdyti veido raumenis, esančius žandikaulio srityje. Žmogaus žandikaulyje yra 32 dantys – 16 viršutiniame ir 16 apatiniame. Žmonėms dantys išdygsta du kartus. Pirmas dantų rinkinys vadinamas pieniniais arba vaikiškais dantimis. Pirmieji pieniniai dantys prasikala maždaug 6 mėnesių kūdikiams, o visas rinkinys išdygsta iki 6 metų. Tuomet šie dantukai pamažu ima klibėti ir vienas po kito iškrinta. Kai iškrinta vaikiški dantukai, jų vietoje išauga nauji. Tai ilgaamžiai dantys, kurių netekus nauji nebeišauga. Suaugusių žmonių dantys vadinami pastoviaisiais dantimis.
Skirtingi žmonių dantų tipai
Dešinėje žandikaulio pusėje esantys dantys yra panašūs į esančius kairėje. Taigi, kiekvienas dantis turi panašios formos ir dydžio porą kitoje žandikaulio pusėje. Kiekviena dantų pora atlieka skirtingas funkcijas: priekiniai dantys padeda atsikąsti maisto, galiniai dantys jį sukramto. Visi dantų tipai aptarti žemiau.
Priekiniai dantys
Plokšti, tiesūs, aštriabriauniai priekiniai dantys vadinami priekiniais dantimis. Šie dantys taip pat vadinami kandžiais. Apatiniame ir viršutiniame žandikaulyje yra po 4 kandžius. Taigi, viso žmogus turi 8 priekinius dantis. Jie padeda atkąsti ir sukramtyti maistą į smulkesnius gabalėlius, kad juos lengviau susmulkintų kiti dantys. Vaikystėje šie dantys išdygsta pirmiausiai, todėl taip pat vadinami kūdikių dantimis.
Iltiniai dantys
Iltiniai dantys dar vadinami iltimis. Jie yra ilgi, kūgio formos ir padeda atsiplėšti maisto. Viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje yra po du iltinius dantis. Sakoma, kad iltys yra ilgiausi dantys. Jie turi tik vieną šaknį ir vieninteliai turi tik vieną smaigalį, todėl vadinami iltimis. Tai reiškia, kad šių dantų kramtomoji dalis yra apvalios formos.
Kapliai
Už ilčių esantys dantys vadinami kapliais. Kapliai turi vieną – dvi šaknis. Taip pat jie vadinami mažaisiais krūminiais dantimis. Jų paviršius plokščias ir turi mažiausiai du gumburus. Kapliai skirti maistui kramtyti ir smulkinti. Iš viso suaugusio žmogaus burnoje yra aštuoni kapliai.
Krūminiai dantys
Paskutiniai dantys, esantys burnos gale, vadinami krūminiais. Kiekviename žandikaulio kvadrante yra trys krūminiai dantys, taigi, iš viso jų yra 12. Šių dantų paviršius didžiausias, jie padeda sukramtyti ir sumalti maistą. Kai maistą susmulkina krūminiai dantys, jis praryjamas. Žandikaulyje šiuos dantis išlaiko 2 – 4 šaknys. Tretieji krūminiai dantys paprastai išdygsta jau žmogui subrendus, todėl sukelia nemažai skausmo ir diskomforto. Taip pat šie dantys vadinami protiniais. Dažniausiai, kilus infekcijoms arba pritrūkus vietos kitiems dantims, protinius dantis reikia išrauti.
Žmogaus dantis sudaro emalis, dentinas, pulpa ir cementas. Siekiant išvengti dantų infekcijų, gingivito, skylių, nemalonaus burnos kvapo ar net dantų išrovimo, svarbu išlaikyti gerą burnos higieną. Vizitas pas odontologą gali būti gali atrodyti vienas baisiausių dalykų, tačiau jo dėka jums pavyks išlaikyti gražią šypseną ilgam.
19 Klausimai - Atsakymai
kokie dantys padeda zmogui smulkinti ir traiškyti maistą?
Sveiki. 8 metų mergaitė, kai kramto atkiša apatinį žandikaulį, nes per iltinius dantukus krūminiai nesusiliečia kitaip. Ką daryti ir kur kreiptis?
Sveiki, ar galima 40m. zmogui salinti kreiva iltini virsutini danti, jis buvo pradejes gesti, dabar uztaisytas, bet tokio kreivo labai nesinori tureti, kazkada buvo tiesinamas plokstele, nepavyko…
Priekinis dantis iš dešinės vilkas tilteliai ties šaknimi jau tiesog nosines link virš lupos jaučiu buka skausmą, darė nuotrauka , sako nieko nesimato, bet aš įtarimų, kad gali būti pulkininkas, ar čia kita problema.
Ant krūminio danties raudona skylutė, plaunu bet neišsiplauna. Kas tai? Nes karjiesas rudas arba juodas. Akmenys gelsvi, o gali būti skylutį raudona?
Greta, tiesiog neįsivaizduoju 🙂
36 danties rovimas sudėtingas???
Tomai, tai tiesiog standartinis, niekuo neįpatingas danties šalinimas.
13 savaiciu kūdikiui auga apatinis iltinis dantukas, kodel auga atbuline tvarka?
Sveiki, kiek šaknų turi viršutinis šeštas dantukas?
Simona, dažniausiai 3, tačiau gali turėti 4, retai net 5.
Kiek dantu turi 4 metu vaikas ir kiek tuir dantu suauges zmogus?
Saule, vaikai turi 20 pieninių dantų, suaugę turi 32 dantis su protiniais
kiek yra iltinių dantu ?
4
Laba diena,
Pas kokį dantų specialistą reikia kreiptis del išvaizdos sutvarkymo? Jaunuoliui viršutiniai priekiniai dantys labai atsikišę. Vaikinas labai kompleksuoja, bijo šypsotis.
Rima, pas gydytoją ortodontą.
Kokios pasekmes butu jei Pašalintu 13 ir 23 dantis (iltinius) 13 – 14 metu vaik.
Edvinai, klausimas kodėl juos reikia šalinti? Jeigu po pašalinimo viską paliksite likimo valiai, žinoma neigiamos pasekmės bus, išsigadins sąkandis, gretimi dantys svirs į neesamų pusę. Kad taip nenutiktų pasikonsultuokite su gydytoju ortodontu.