Dantų šaknų kanalų gydymas – Endodontija

Kanalų gydymasDantų šaknų kanalų gydymas vadinamas Endodontija. Odontologas kuris specializuojasi dantų šaknų kanalų gydyme vadinamas endodontu.

Danties šaknį gydyti būtina tuomet, kai kyla danties nervo uždegimas (pulpitas). Uždegimą gali sukelti bakterijos (stiprus kariesas ar toli pažengęs periodontitas), šiluminis pažeidimas odontologui gręžiant dantį ar cheminis sudirginimas (įvairios dantų gydymui skirtos medžiagos).

Dentine, danties medžiagoje, esančioje po emaliu, yra daug nedidelių kanalų, kurie tiesiogiai sujungia jį su danties nervu. Kuo didesnę problemą turi dantis, tuo labiau pažeidžiamas dentinas ir tuo didesnė tikimybė, kad kils danties nervo uždegimas.

Danties nervo uždegimas negydant arba netinkamai gydant gali pereiti į žandikaulio uždegimą.

Taigi, suskirstykime uždegimus į kylančius dėl infekcijos (bekterijų) ir fizinių/cheminių pažeidimų (karščio, cheminių medžiagų).

Neaiškios pasekmės?

Jei danties nervo uždegimas kilo dėl infekcijos, kyla didelis pavojus, kad patogenai pasieks žandikaulį ir jame sukels uždegimą.

Jei danties nervo uždegimas kilo dėl fizinio/cheminio pažeidimo, paprastai pulpos audiniai suyra – tai vadinama nekroze. Nekroziniai audiniai taip pat gali sukelti kaulo uždegimą, nors tai nutinka gana retai. Dažniausiai kūnas (jo imuninė sistema) pajėgia suskaidyti ir išgyti nuo nekrozės. Dažnai nekrozinis audinys kalcifikuojamas, tai vadinama šaknies kanalo skleroze. Antra vertus, po keleto metų tai gali įtakoti pakartotinę šaknies absorbciją – šaknis tampa kaulu. Kartais visi šie procesai gali paeiliui įvykti viename dantyje. Kaip vystosi uždegimas priklauso nuo to, ar į šaknį pateko bakterijų ir kaip kūnas susidoroja su uždegimine reakcija.

Uždegimo loterija

Tačiau pirmiausia šiek tiek panagrinėkime mūsų imuninę sistemą. Ji sugeba atpažinti ir pašalinti tiek svetimkūnius, tiek žalingus junginius. Vadinamosios žyminčiosios ląstelės atpažįsta ir paženklina svetimkūnius (pvz., bakterijas, ląstelių likučius, virusus ir grybelį). Tuomet ląstelės „augintojos” atpažįsta ir pašalina šiuos junginius. Uždegimas sunaikinamas.

Kad įvyktų imuninė reakcija, reikalingos esančios kraujyje imuninės ląstelės. Kad būtų kovojama su uždegimu, pažeista sritis turi būti aprūpinama krauju.

Po šaknies gydymo šaknies kanalas tampa „akmenine ola”, kurioje nėra kraujagyslių, tačiau ant jos sienelių galima rasti likusių po gydymo ląstelių. Artimiausios kraujagyslės yra žandikaulyje, taigi, kadangi „oloje” nėra kraujo, ji idealiai tinka bakterijoms daugintis. Galima sakyti, kad nuo imuninės sistemos jas „saugo” žmogaus padaryta „ola”, todėl bakterijos gali netrukdomai maitintis ląstelių likučiais ir daugintis.

Tam tikroje stadijoje ląstelių skaičius tampa toks didelis, kad pro mažytę skylutę, esančią šaknies gale, bakterijos patenka į žandikaulį ir jame sukelia uždegimą. Dažnai kūnas būna nebepajėgus kovoti su dideliu bakterijų kiekiu. Uždegimas žygiuoja toliau ir pasireiškia stiprūs klinikiniai simptomai (skausmas).

Tačiau uždegimas gali išsivystyti net jei bakterijų ir nėra. Jei po šaknies gydymo lieka daug audinių ar dėl šaknies kanalo anatomijos audiniai supūva ir tampa nekroziniais, imuninė sistema taip pat gali nepajėgti jų suskaidyti. Nepakankamas imuninių ląstelių kiekis toje vietoje paskatintų uždegiminės reakcijos susidarymą.

Taigi, tikimybė, kad kils uždegimas, priklauso nuo skirtingų aplinkybių:

  • Imuninės sistemos prieinamumo
  • Paciento atsparumo ligoms
  • Uždegimo sukėlėjo rūšies, gausumo ir agresyvumo
  • Vietinių aplinkybių (anatomijos, pranašumų, kuriais gali pasižymėti mikroorganizmai…)

 

Simptomai

Danties nervo uždegimo simptomai gali labai skirtis. Žemiau pateiktas įvairių uždegimo formų ir jų susidarymo aprašymas.

  • „Idealiu” atveju jaučiamas stiprus skausmas veido srityje, dantis labai jautrus pažeidimams – tai ūmus danties nervo uždegimas (pulpitas).
  • Ši labai skausminga fazė dažnai pereina į silpną skausmą, kuris po keleto dienų išnyksta. Apsilankius pas odontologą pastebima, kad dantis nebereaguoja į šaltį, rentgeno nuotraukose matyti tokie pokyčiai, kaip šaknies kanalo sklerozė ir/arba pradančių praplatėjimas – tai danties pulpos nekrozė. Kuo ji baigsis šioje stadijoje nežinoma. Ji gali išsivystyti į ūmų kaulo uždegimą (kartais praėjus keletui metų), arba baigtis „tiktai” šaknies kanalo skleroze.
  • Daugelis pacientų ūmiosios fazės metu nejaučia visiškai jokio skausmo, o dantis tampa jautrus tik jį pataukšėjus po keleto metų – tai danties pulpos nekrozė, kurią seka kaulo uždegimas.
  • Vėl gi, kai kurie pacientai nieko nejaučia, arba nesupranta staigių skausmo blykstelėjimų. Burnoje jie pastebi „vietą”, iš kurios teka pūliai – tai kaulo uždegimas. Kūnas negali įveikti „karščio šaltinio”, todėl izoliuoja jį randiniu audiniu. Taigi, bakterijų invazija yra sustabdoma, o tuomet kūnas nutekina imunines ląsteles ir bakterijas per fistulę, esančią burnoje.

Šių reakcijų pereinamasis laikotarpis yra trumpas, kartais atsiranda keletas kombinacijų vienu metu. Daugeliui jų išsivystyti gali prireikti keleto metų. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kiekvienas pacientas skausmą patiria skirtingai.

Ką reikėtų daryti?
Kas pusmetį reikia pasitikrinti, ar visi dantys, kurie buvo gręžti ar plombuoti, yra dar gyvi. Kai nereaguojama į šaltą dirgiklį (endodontas tai vadina „nejautrumu”), tai gali būti ženklas, kad danties nervas yra pažeistas, kadangi sveikas nervas perduotų šalčio pojūtį. Taigi, nesvarbu, kaip stipriai jaučiate šaltį, nes net silpna reakcija reiškia, kad kažkas ne taip.

Reikėtų susirūpinti, jei šaltas dirgiklis jaučiamas labai ilgai, net kai jis pašalinamas, o dantų skausmas tebejaučiamas. Tai gali būti ūmaus nervo uždegimo požymis.

Jei pacientas nieko nejaučia, reikėtų padaryti rentgeno nuotrauką, o jei pastebima pakitimų, nurodančių, kad danties nervas miręs, būtinas danties šaknies gydymas, kadangi nervas yra miręs ir gali kelti grėsmę kūnui.

Dantų medicina

Kiekviena „karšta vieta” atsiranda kūnui reaguojant į uždegimą. Dėl jos mūsų imuninė sistema įsitempia; kūnas nuolatos „dirba”, net jei nejaučiate skausmo ir nepastebite „karštosios vietos”. Be to, jei tokia vieta yra infekuota, ji gali paskatinti bakterijų plitimą. Šios „keliaujančios bakterijos” apsistoja ten, kur gali išvengti imuninės sistemos, pvz., ant dirbtinių kūno dalių (pavyzdžiui, dantų implantų ar dirbtinių širdies vožtuvų), tose kūno dalyse, kurios pasižymi prasta kraujotaka (diabetikų galūnėse) arba vietose, kurios gausiai aprūpinamos maisto medžiagomis (kraujo krešuliai arba trombocitai). Šiose vietose pasklidusios bakterijos sukelia pakartotinas uždegimines reakcijas ir organizmui pridaro žalos.

Nesukeliančios infekcijų vietos (pvz., nekrozinis dantis po šiluminio pažeidimo) bakterijoms taip pat gali pasitarnauti kaip maitinimo taškai ir slėptuvės. Taigi, reikia išgydyti visas problemas, nepriklausomai nuo to, kaip jos atsirado.

Šaknies gydymo tikslas aiškus

Ką reikėtų padaryti:

  • Iš visų kanalų reikia išvalyti šaknies kanalo audinius, o taip pat visas galimai ten esančias bakterijas.
  • Siekiant užtikrinti optimalų ertmės dantyje užplombavimą, danties įdubos sienelės turi būti išlygintos ir padarytos kūgio formos.
  • Danties ertmėje reikia cheminiu – medicininiu būdu sunaikinti ar pašalinti mikrobus.
  • Seilės neturėtų perduoti bakterijų.
  • Siekiant išvengti „gyvųjų ertmių”, kuriose galėtų likti bakterijų, danties kanalus užplombuoti būtina sandariai. Kad būtų pastebėti visi danties kanalai, reikalingas padidinimas mikroskopu.

Kalbant apie dantų gydymo įrankius, jie nuolatos tobulinami. Tačiau reikia ne tik naujų įrankių, tačiau taip pat ir griežtos jų priežiūros.

Danties gydymo metu į šaknies kanalą neturi patekti naujų bakterijų. Nepralaidi vandeniui užtvara užtikrins, kad bakterijos, esančios seilėse, nepateks į darbo zoną.

Šaknies kanalus būtina kruopščiai išvalyti skalavimo skysčiais, kurie negali kontaktuoti su likusia burnos dalimi, taigi, nepralaidi vandeniui užtvara būtina.

Kartais net būtina sutvirtinti darbo vietą papildomomis pastomis – švarus darbas yra endodontų moto! Kitu atveju kyla pavojus, kad po keleto metų šaknies gydymas gali privesti prie šaknies rezekcijos, dėl kurios dantį tektų išrauti.

Jeigu pajutote aukščiau išvardintus simptomus, nedelskite, apsilankykite pas endodontą. Geras endodontas jus pakonsultuos kokios procedūros jums yra reikalingos ir kaip turėtumėte elgtis, kad išvengtumėte problemų ateityje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

22 Klausimai, Atsiliepimai

  1. Labas vakaras, jaučiu ne skausmą bet spaudimą 36 dantyse,jis plombuotas, buvau pas dantistę padarę nuotrauką,plombos krašteliu buvo jau laisvesni,dabar uždėjo užpildo,nes nežinia kodėl maudimas yra,nuotraukoje nemato nieko.blogo,yra šešėlis kažkoks ties šaknimi bet blogo neįtaria.Gydimas jei nepraeis siūlo kanalų valyma.Įdomi jūsų nuomonė kas tai galėtų būti?baiminuosi kanalų valymo kad tik blogiau nebūtų,jaučiu spaudimą tokį,kuris nelabai praeina bet skausmu nepavadinčiau. Dantis gyvas tikrino.

  2. Sveiki prieš metus laiko buvo kad vieną dantį pradėjo skaudėti.. zodziu buvo skilute ja sutvarke po menesio baisiai jautrus pasidare i salta.. nueinu vel pas odontologe pasirodo kad saknies kanalu uzdegimas juos visus istrauke ir sutvarke ta danti dabar ir vel pradejo skaudeti.. tik sunku suprasti ar ta pati danti ar salia esanti,P.S nesioju breketus ar gali tai itakoti? Ir ar gali ta kaip sakant negyva danti skaudeti?

    1. Domai, reikia darytis rentgeno nuotrauką ir ieškoti priežasties. Niekas negali garantuoti 100% kanalų gydymui, būna visko. Tam ir egzistuoja kanalų pergydymai.

  3. Sveiki, dantyje buvo dydelė skylutė atsirado skausmas sekančia dieną pradėjo tinti žandikaulis sekančia diena žandikaulis ištino labai stipriai skausmas milžiniškas apsilankiau pas dantistą išrašė vaistu ir antibijotikų dar kitą diena danties skausmo nebejaučiu tikrinau visais budais jis man visiškai nebeskauda nieko su juo nebejaučiu. Bet pats apatinio žandikaulio patinimas nemažėja niekas nesikeičia vakarais dar labiau tinsta. Dantistas sake laukti kol dings patinimas antibijotiku pagalba dave 3 dienas jau praejo 2 pagerejimo jokio nematau. Gal numanote kas toliau laukia? Kas tai galėtu buti ir ko tikėtis? Veiksmas vyksta anglijoje kreipiausi visur niekas nepadeda dabar lankiausi privačiai paeme didelius pinigus bet nieko nepadare. Kur kreiptis toliau? Kokios srities specialistas gali išmanyti tai ir suteikti pagalbą?

    1. Greta, bus atliktas endodontinis gydymas. Antibiotikai kad numalšinti uždegimo paūmėjimą, kad danties uždegimas geriau pasiduotų gydymui.

  4. Sveiki, man buvo padarytas kanalu valymas su mikroskopu ir uzdeta plomba. Praejo 6 savaites ir vel man ji skaudena kaip pries sutvarkant. Ir palietus jautrus. Kas tai gali buti ir ar vel reikia traukti plomba ir gydyti? Zinoma susisieksiu su specialistu kuris tvarke, bet norejau paklausti jusu nuomones kas yra daroma tokiu atveju. Aciu

    1. Asta, net ir gydymas su mikroskopu 100% sėkmės negarantuoja, dėja pasitaiko visokių atvėjų. Greičiausia gydymas nebuvo sėkmingas, visuomet galima bandyti pakartotinai.

  5. Laba diena. Skaudejo krūmini dantį, išvalė kanalus, dėjo vaistus, nebeskaudejo, tada užbliombavo. Ir po 3 dienų pradėjo vėl tą dantį skaudėti. Ar blogai sutvarkė kanalus?

    1. Donata, nėra teisinga sakyti „blogai sutvarkė”. Kanalų tvarkymas turi gana dideles rizikas, yra atvejų kuomet jis tiesiog neįmanomas. Jūs tikėjotės sėkmingo gydymo, jūsų gydytojas taip pat, tačiau gydymas „tikriausia” buvo nesėkmingas.

  6. Sveiki. Prieš 14 dienų užplombavo 16 danties kanalus, prieš tai du kartus dėjo vaistus. Kreipiausi su skaudančiu. Danties dabar neskauda, bet kai lieciu pirstu šoną ar tarpdanti dar kažkiek jautru. Ar tai normalu?

  7. Sveiki, vakar tvarkiausi kanalus, šiuo metu uždėta laikina plomba, pačio danties neskaudą, bet palietus pradeda skaudėti, su ta puse sukąsti kol kas negaliu. Ar čia normalu, po gydymo ar jau kreiptis atgal į kliniką ? Ačiū

  8. Pradejo skaudeti viena is priekiniu dantu, kurio kanalai buvo gydyti pries 10metu. Plomba buvo pakeista pries dvejus metus ir darytas vidinis danties balinimas. Pries pora dienu vakarais prasidejo juntamas to danties skausmas, taip pat skauda paspaudus dantenas virs danties, bei po nosimi. Ar gali buti, jog tame dantyje infekcija?

  9. Antras dantis viršuje nuo centro,išėmė nervą,išvalė kanalą užbliombavo,skausmo nėra bet jautrus prisilietus kas tai?

    1. Irena, kanalų gydymas niekada negali garantuoti 100% sėkmės. Tačiau dar anksti spręsti jog taip ir yra. Jeigu tai tik kelios dienos po kanalo gydymo tai normalu. Jeigu tai nepraeis kelių savaičių bėgyje, ar pajusite dar kitus simptomus apsilankykite pas savo gydytoją.

  10. Sveiki,siandien buvau pas odontologe dariausi nuotrauka rentgeno ur ejau pas adotologe ir man vakarais uzeina vienam danciuj apacioj toks skausmas bet silpnas ten yra 1 skilute ur kita didesne ir man labai arti didele skilute prie kanalo.Ka patartumet daryt?Bet man dantis yra Nuolatinis.Ar skaudetu jaigu taisytu kanalus?Ir del ko tai viskas galetu atsitikti?Ka patartumet kad neskaudetu dancio kazkokiu patarimu?(man skausmas uzeina vakarais ir link vakaro bet skauda silpnai)As labai bijau kad skaudes:/

    1. Emilija, apsilankykite pas odontologą ir pagydykite šį dantį. Jau seniai praėjo tie laikai kai dantų gydymas buvo skausmingas.

  11. Sveiki, pries daug daug metu pradejo skaudet danti, taigi gydytoja tvarke kanalus ir uzdejo nemaza plomba. Dabar ji siek tiek atskilo, jau turiu vizita po menesio, bet baiminuosi, kad danties nepradetu vel skaudeti. Ar dar gali skaudeti danti, jai jo kanalai yra tvarkyti?

  12. Sveiki, turėjau problema su kariesu, nebuvo galimybės tvarkyti vos jam atsiradus, susitvarkiau kai dantis jau buvo pažeistas. Uždėjo plomba, kadangi dantis buvo jau nuskiles, praėjo 2m.nuo danties sutvarkymo, ir prieš 2d.pradėjo skaudėti tą sutvarkyta dantį, valgyti ir gerti galiu, bet vos prilietus liežuviu pradeda skaudėti. Ar gali būti jog yra nervo uždegimas?

    1. Imona, taip gali. Reikia pasidaryti rentgeno nuotrauką ir bus aišku tiksliai.

  13. Sveiki tvarko man desnes puses didiji krumini danti . Mano kanalai labai siauri ir gilus sunku prieit .Daktare arvere du kanalus o du dar reik kita karr nes ji kai kisa adatele baisiai skauda nerva nors jy pries tai apmarino daba vel uzdejo vaistuku ir liepe ateit antradieni bus dar labiau apmarintas nervas .bet as nesupramtu po kanalo valymo labai skauda maudzia viska ;( ar tai normalu???kai kiso adatele irgi skausma jauciau ji nenorejo durt adatoa ir apmarint viska nes ji nori kad as jausciau kad nepridarytu zalos . BET DABA BAISIAI GELIA PO DVIEJU KANALU VALYMO. SAKE KAD ISIMS NERVA PASKUI BET KODEL JI NEGALI JO GREICIAU ISIMT NES BAISIAI SKAUDA:(

    1. Ugne, endodontinis gydymas kiekvienu atveju gali būti individualus. Tačiau šių dienų odontologija leidžia atlikti gydymą be skausmo. Sunku komentuoti nežinant situacijos. Gydytoja turėjo pasakyti kaip elgtis jeigu pradėtų skaudėti.