Dantų gydymo baimė

Dantų gydymo baimėDantų gydymo baimė – iš kur ji atsiranda?
Dauguma jūsų esate girdėję apie baimę gydytis dantis. Dažnai tai gali būti susiję su skausminga patirtimi vaikystėje, o baimė, nelaimei, išlieka ir suaugus.

Dėl šios priežasties pas dantų gydytoją apsilankome tik tuomet, kai nebelieka kitos išeities, kai dantų skausmas tampa nepakeliamas; pamirštame apie reguliarius profilaktinius dantų pasitikrinimus ir dantų sveikatos būklė stipriai nukenčia. Liūdnos to pasekmės – paprastai iškritus net keletui dantų prireikia išimamų dantų protezų, o bendra burnos gerovė būna stipriai nukentėjusi.

Baimė – taip pat kaip ir džiaugsmas, liūdesys, pyktis ir gėda – viena svarbiausių emocijų, skirtingiems žmogaus gyvenimo etapams suteikianti prieskonį. Evoliuciniu požiūriu, baimė yra kažkas labai reikšmingo ir naudingo, senaisiais laikais įspėdavusio mus apie tykančius pavojus ir, išmintingai sureagavus į perspėjimą, išgelbėdavusio mus nuo tolimesnės žalos.

Savaime suprantama, gyvenantys industrializuotose šalyse žmonės nebesusiduria su tokiais pačiais pavojais, kaip praeityje, tačiau vis gi pagrindinės emocijos ir mūsų reakcijos į jas mažai tepasikeitė. Mūsų baimės nebėra susijusios tik su tiesiogiai mums pavojingomis situacijomis, tačiau dažnai siejasi su dalykais, kurie mus jaudina ir kuriuos mes slepiame.

Be to, dažniausiai baimės jausmas atsiranda ir būna susijęs su traumuojančiais išgyvenimais praeityje, daugiausiai – vaikystėje ir paauglystėje. Mūsų patirtos pavojingos situacijos giliai įsirėžia į atmintį, kas taip pat yra labai naudinga ir biologiškai, ir jos padeda mums susidoroti su sunkumais kai suaugame.

Svarbi priežastis, dėl kurios atsiranda socialinė baimė, yra, pavyzdžiui, sau keliami pernelyg dideli reikalavimai. Kai kurie žmonės iš savęs reikalauja atlikti viską tobulai, niekada neleidžia sau suklysti. Iškėlus sau tokius reikalavimus baimės jausmas didėja – baisu suklysti, apsikvailinti, ar būti sukritikuotam. Šią problemą lydi neįprasta elgsena ir empatija, o vaikantis tobulybės dažnai atsiranda baimės jausmas.

Tokia baimė nėra laikoma baimės jausmu, atsirandančiu tikrai pavojingoje situacijoje, tačiau dažnai ji atsiranda veikiau dėl labai žemo ar pažeisto savigarbos jausmo. Kuo žemesnis savigarbos jausmas, tuo labiau manoma, kad kažkas yra negerai ir išsiugdoma atstūmimo ir kritikos baimė. Kai kurie žmonės kompensuoja šį baimės jausmą materialistiniu vartojimu, kiti reaguodami užsisklendžia savyje, treti vis tiek ryžtingai siekia karjeros, tačiau visuomet jaučia baimę.

Šiais laikais daugelis baimių yra dirbtinės, kylančios iš patirties ar auklėjimo, socialinio intelekto ir bioevoliucinės elgsenos pavyzdžių. Milijonams žmonių daromos injekcijos kiekvieną dieną, kasdien gydoma milijonai dantų, tačiau vis tiek yra daug žmonių, kurie vizitą pas dantų gydytoją laiko neįveikiamu pavojumi.

Jei pažvelgsime į tai atidžiau, pamatysime, kad tai nėra baimės jausmas, apimantis prieš gydymą; veikiau už šios vadinamos dantų gydymo baimės slepiasi vaikystėje patirta trauma ar gėdos jausmas ir kiti susiję negatyvūs jausmai. Tokioje situacijoje baimės ir bejėgiškumo jausmas vystosi tuo greičiau, kuo greičiau mėginama nubrėžti ribas ar pasakyti „ne”. Kai kurie žmonės už dantų gydymo baimės slepia gėdos jausmą, nes mano, kad dantų gydytojas kritikuos juos dėl prastos dantų ir burnos higienos.

Daugelis žmonių nuo tokių sutrikimų kenčia visą gyvenimą. Tai taip pat gali turėti patologinių pasekmių, galiausiai paveiktas žmogus gali pastebimai nusilpti. Visiškai nesvarbu, ar žmogus turi kažkokią specifinę baimę (pvz. vairavimo, kopimo į bokštą), ar baimės jausmas atsiranda visai netikėtai, o žmogus negali pasakyti, ko konkrečiai jis bijo. Dažnai tampa neįmanoma protingai reaguoti/elgtis ar susidoroti su problema, o tai gali sukelti sunkumų darbe ar bendraujant su kitais žmonėmis.

Kokiu būdu jūs, kaip pacientas, galite padaryti šiai baimei galą? Štai keletas patarimų, kurie gali padėti jums suvaldyti savo baimę ir pasirūpinti dantimis, apsilankant pas dantų gydytoją:

Visų pirma, žinokite, kad nesate toks vienintelis, ir kad baimę gydytis dantis galima įveikti. Daug žmonių visame pasaulyje jautė stiprią baimę dantų gydymui, ir dauguma jų, gero dantų gydytojo, detalios informacijos apie dantų gydymą ir pacientų bendruomenių dėka sugebėjo palikti šią baimę praeity. Net jei dabar jums tai atrodo neįmanoma, šiai baimei nugalėti ir įveikti vizitą pas dantų gydytoją yra daug skirtingų būdų ir priemonių, ir mes jums parodysime, kaip tai padaryti ir padėsime jums įveikti baimę.

Jei pastebėjote neigiamas emocijas iš savo dantų gydytojo ar jo komandos pusės, nesupykite ir nenuliūskite. Užjauskite tuos, kurie rodo tokį bejėgiškumą ir empatijos stoką.

Pasistenkite nelaikyti savyje neigiamų praeities išgyvenimų. Praeitis neišspręs jūsų dantų problemų. Nugalėtojas pargriūna taip pat dažnai, kaip ir pralaimėjusysis – tiesiog jis visuomet ir vėl atsistoja! Jei patyrėte neigiamų išgyvenimų, tai dar nereiškia, kad taip bus visuomet. Gaukite keletą raštiškų dantų gydytojo pasiūlymų, o dantų gydymą pradėkite tuomet, kai jausitės geriausiai.

Gali būti, kad jums bus sunku pasitikėti kitais žmonėmis. Baimę gali sukelti net gydymo pasekmės, o ypač, kai jaučiatės bejėgis, esantis dantų gydytojo malonėje, gulite paslikas, negalite kalbėti ir patiriate invaziją į labai jautrią savo kūno vietą. Tačiau jūs nesate bejėgis. Jūs galite nutraukti gydymą bet kuriuo metu. Pagalvokite iš anksto, ką darysite ir kaip tai padės jums nesijausti bejėgiu.

Pasidomėkite apie įvairius neskausmingo gydymo metodus, pradedant vietine ir baigiant viso kūno anestezija. Šiais laikais dantys gali būti gydomi prisitaikant prie individualių jūsų poreikių, pavyzdžiui, dantų gydymą galima atlikti keleto trumpų vizitų metu, vengiant ilgesnių laiko tarpų tarp vizitų, o ateiti galite lydimas patikimo draugo.

Pasakykite savo dantų gydytojui ir jo padėjėjams apie savo baimę. Jums stipriai palengvės, kai nebereikės griežti dantimis ir iškęsti visa tai ateityje. Tuo pačiu jūsų dantų gydytojas galės aptarti su jumis geriausius dantų gydymo būdus, kad išlaikytų jūsų komforto jausmą kaip įmanoma ilgiau. Jei jaučiate gėdą dėl savo baimės, geriausias būdas įveikti tiek baimę, tiek gėdos jausmą, yra atvirai apie tai pasikalbėti.

Prieš paskirdami vizitą atvirai pasakykite savo dantų gydytojui apie savo baimę ir vizitą paskirkite tik po trumpos diskusijos apie tai, kad nuspręstumėte, ar su šiuo dantų gydytoju jaučiatės ramus. Gali prireikti vieno apsilankymo pas dantų gydytoją, kad pajustumėte, jog jis jums netinka. Tokiu atveju atvirai jam apie tai pasakykite ir tęskite paieškas.

Duokite sau laiko geram dantų gydytojui rasti. Užmeskite akį į dantų gydytojo internetinį puslapį, kad sužinotumėte, ar šis gydytojas nori išklausyti nervingus ar labai išsigandusius pacientus, o gal net dirba su psichoterapeutu. Galite be vargo susisiekti su dantų gydytoju per elektroninio pašto sistemą ir prieš pirmąjį apsilankymą susipažinti su juo šiek tiek artimiau.

Susitarkite dėl ženklo su jus gydančiu asmeniu, kurį parodę galėsite sustabdyti gydymą bet kuriuo metu, kai pajusite, kad nebegalite daugiau jo ištverti. Supratingas dantų gydytojas prieš tęsdamas gydymą mielai skirs minutėlę jums nuraminti.

Neatsisakykite profesionalios pagalbos. Dėl šios priežasties daugelis dantų gydytojų dirba kartu su psichoterapeutais. Su jų pagalba pamažu, vizitas po vizito, bus išgydyti ne tik jūsų dantys, bet ir baimės jausmas.

Kai kurie žmonės yra linkę įsijungti autopilotą ir iš baimės tiesiog paklūsta savo dantų gydytojo nurodymams. Jei tai jums pažįstama, paprašykite draugo ar giminaičio, kuriuo pasitikite, pagalbos ir padrąsinimo. Pavyzdžiui, jis ar ji gali palydėti jus į susitikimą ir neleisti jums sėdėti dantų gydytojo kėdėje prieš jūsų norą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Klausimas

  1. Baisu eiti pas odontologo nes skausmingai tvarko ka neskausmingai tvarkitu būtų gerai