Danties nervo uždegimas – Pulpitas

PulpitasPulpitas” yra medicininis terminas, apibūdinantis danties nervo uždegimą.

Norint geriau suprasti, kas yra danties nervo uždegimas, reikėtų atidžiau patyrinėti danties anatomiją. Dantis sudarytas iš:

 • danties pulpos (dažniausiai vadinamos danties nervu; lotyniškai „pulpa”)
 • danties emalio
 • ir dentino (dar vienas lotynų kalbos terminas).

Pulpa yra sudaryta iš nervų, limfagyslių, jungiamojo audinio ir kraujagyslių.

Dentinas visas nusėtas mažyčiais vamzdeliais, kurie yra tiesiogiai sujungti su pulpa.

Jei dantis turi didelį defektą, pavyzdžiui, skylę, reiškia, kad dentinas taip pat yra stipriai pažeistas. Tikimybė, kad prasidės pulpito uždegiminė reakcija didėja atitinkamai dentino pažeidimo dydžiui.

Iš esmės skiriami du pažeidimo mechanizmai, galintys sukelti pulpos uždegimą: infekcinis pažeidimas (karieso, bekterijų atveju) ir neinfekcinis pažeidimas (fizinis/cheminis pažeidimas, pavyzdžiui, dėl karščio gręžiant dantį ar dėl cheminių preparatų dantims gydyti).

Atskirti šiuos du pažeidimus svarbu dėl ligos eigos, kadangi jei uždegimą sukėlė infekcija, kyla didesnė tikimybė, kad karieso bakterijos pasieks pulpos ertmę ir kaulą, ir taip sukels kaulo infekciją.

Tačiau kaulo infekcija gali kilti ne tik dėl bakterijų. Panagrinėkime tokį pavyzdį: dantis nupjaunamas, kad ant jo būtų galima uždėti vainikėlį; šaldančio vandens poveikio nebepakanka, dėl perkaitimo prasideda pulpos uždegimas ir pulpa miršta.

Negyvą audinį (vadinamą nekroziniu adiniu) suskaido imuninė sistema. Jei dėl individualios šaknies kanalų anatomijos negyvojo audinio kiekis yra didelis, imuninė sistema, skaidydama audinį, gali perdegti. Tuomet nepakankamas imuninių ląstelių kiekis gali paskatinti infekcinę reakciją kauliniame audinyje. Tačiau dažniausiai žmogaus kūnas sugeba suskaidyti mirusį, neinfekuotą audinį, o šaknies kanalas sukalkėja (tai vadinama šaknies skleroze). Praėjus keletui metų šaknies sklerozė gali paskatinti šaknies rezorbciją – šaknis „tampa” kaulu. Kartais visi šie procesai dantyje gali įvykti vienu metu.

Norint dar geriau suprasti įvairias pulpito pasekmes, būtų naudinga atidžiau patyrinėti imuninę sistemą. Mūsų imuninė sistema yra pajėgi atpažinti ir pašalinti svetimas, mūsų kūnui žalingas struktūras. Vadinamosios „ženklinančiosios ląstelės” atpažįsta ir paženklina svetimkūnius (pavyzdžiui, bakterijas, negyvas ląsteles, ląstelių nuosėdas, virusus, grybelį). Po to makrofagai atpažįsta šiuos ženklus ir pašalina šias dalelytes. Infekcijos išvengiama.

Taigi, dabar aišku, kad imuninei reakcijai reikalingos imuninės ląstelės, kurios yra kraujyje. Tai reiškia, kad aplink uždegimo centrą turi būti kraujo, kad su uždegimu būtų efektyviai kovojama.

Taigi, nekrotinis pulpos audinys tampa sukalkėjusia ertme be kraujagyslių, bet gali būti, kad prie sienelių yra prilipę ląstelių dalelyčių. Tačiau kraujagyslės, o tuo pačiu imuninės ląstelės randamos tik kraujyje. Dėl to kraujo trūkumas sukuria puikias sąlygas bakterijoms (kurios pateko, pavyzdžiui, dėl stipraus karieso) daugintis – kadangi jos yra pulpos ertmėje, iš esmės jos apsaugotos nuo imuninės sistemos. Jos nugraužia audinių likučius ir gali be kliūčių daugintis.
Tam tikru metu ląstelių skaičius gali būti toks didelis, kad bakterijos prasiskverbs pro nedidelę angą šaknies gale ir pasklis po kaulinį audinį, o galiausiai sukels kaulo infekciją. Tuomet dažniausiai kūnas nebepajėgia kovoti su gausybe bakterijų ir infekcija progresuoja.

Taigi, „negyvo” danties nervo vystymąsis priklauso nuo įvairių aplinkybių:
imuninės sistemos prieinamumo
paciento imuniteto būklės
infekcijos sukėlėjo rūšies, kiekio ir agresyvumo (ar tai bakterijos, ar ne)
vietos aplinkybių (danties anatomijos).

Skirtingi ligos progresavimo būdai taip pat paaiškina skirtingo pobūdžio dantų skausmus – simptomus – tvinksėjimą, spaudimą, buką skausmą, nenustatomą, kurioje vietoje skauda ir t.t. Šių reakcijų perėjimai yra sklandūs; daugeliu atvejų gali būti keletas kombinacijų, kurių dauguma gali pasireikšti prabėgus keliems metams. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kiekvienas pacientas skausmą patiria skirtingai.

Visi šie dalykai nurodo odontologams, ką jiems reikėtų daryti: kas pusę metų reikia patikrinti visus šlifuotus ar plombuotus dantis, kad būtų nustatytas jų gyvybingumas.
Kodėl „negyvas” dantis bet kuriuo atveju kelia pavojų? Bet kokia uždegiminė reakcija apsunkina mūsų imuninę sistemą, o tai reiškia, kad mūsų kūnas nuolatos turi „dirbti”. Net jei jūs nejaučiate skausmo ir nepastebite, ar nežinote apie uždegimą.

Be to, jei yra infekcijos židinys, bakterijos gali pasklisti. Šios „migruojančios bakterijos” mėgsta nusėsti tokiose vietose, kurose gali išvengti imuninės sistemos, pavyzdžiui, prie dirbtinių medžiagų (dantų implantų, dirbtinių širdies vožtuvų… ), taip pat tose vietose, kuriose kraujotaka prasta (diabetikų galūnės… ) arba ant tinkamų dauginimuisi paviršių (kraujo krešulių ar trombocitų… ).

Tokiose vietose pasklidusios bakterijos ir vėl pridaro žalos sukeldamos uždegimines reakcijas. Dėl šių priežasčių kiekvieną infekcijos židinį reikėtų gydyti nepriklausomai nuo to, kaip jis išsivystė – gydant danties šaknies kanalą!

PASIDALINKITE, jeigu informacija buvo naudinga:

18 Komentarai

 1. no avatar
  Vaida -  2016 spalio 21 - 21:59 424

  Ka daryti jei išrovus danti buna palikta dantenoje danties. Ir jaučiamas nedidelis skausmas ir buvo patinimas

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2016 spalio 24 - 13:15 427

   Vaida, būtų sunku patikėti jog odontologas šalindamas dantį, jį pašalino nevisą. Labai tikėtina jog tai žandikaulio mažytė atplaiša kuri atitrūko danties šalinimo metu. Jeigu vis dar jaučiate diskomfortą, turėtumėte kreiptis pas tą patį gydytoją. Kitu atveju ji pasišalins pati per keliatą savaičių.

   Atsakyti
 2. no avatar
  Jolanta -  2017 vasario 26 - 8:49 686

  Sveiki, kuom gydyti sukeltą uždegimą? Tik antibijotikais? Man paskirtas danties traukimas pas chirurgą po 3 savaičių, tačiau uždegimas, baisi sloga, besikemšantys sinusai prasidėjo anksčiau, išvykus atostogauti.

  Atsakyti
 3. no avatar
  renata -  2017 balandžio 23 - 15:36 793

  Sveiki pries 3dienas man istrauke 6 danty siandien jau 3diena kai skauda ir matosi tokie kaip pulinukai ka daryti prasau gelbekite

  Atsakyti
 4. no avatar
  Monika -  2017 gegužės 23 - 22:18 854

  Sveiki. 🙂 Turiu problema su protiniu dantimi. Viena dantistė liepė išsitraukti, bet nuvykus pas odontologa-chirurga, jis neišrovė danties, o apkarpė smegenėles. Kaip gydyti? Nes jau praėjo beveik savaite laiko, o patinimas nedingsta ir skausmas nežmoniškas. Plius dantistė keitė pliomba, prieš pakeitima tas dantis neskaudėjo, dabar labai skauda, kodėl?

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 gegužės 25 - 11:32 864

   Monika, kuomet protinis dantis kelia problemų, rekomenduotina jį šalinti. Sunku man atsakyti kodėl jūsų gydytojas priėmė sprendimą jo nešalinti. Apsilankytike pas gydytoją dar kartą.

   Atsakyti
 5. no avatar
  Auguste -  2017 birželio 21 - 15:53 918

  Sveiki, jau apie 3savaites skauda protini danti, jis uzauges kreivai dar ir skylute atsirado, laukiu vizito pas gydytoja, uzsirasiau pries savaite tik, nes buvau isvykusi, skausmas daznai prasideda vakare, skauda smilkini, zanda visa ir gerkle ir kartais i ausi pereina skausmas, padidejo limfamazgis is tos puses kur ir tas dantis, tik klausimas ar tas gerkles skausmas ir limfamazgio padidejimas gali buti susijes su protiniu dantim?

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 birželio 21 - 23:19 919

   Auguste, gali. Tačiau tikliam atsakymui reiktų išsamesnio tyrimo.

   Atsakyti
 6. no avatar
  Inga -  2017 liepos 15 - 16:01 971

  Sveiki ,man bande ištraukti protini apatinį dantį,tačiau net nuotraukos nedarė .Rovė ,draskė 2,5 val ,tačiau kaip sakė nepavyko pilnai pašalinti šaknų .Likau su mèlynėm ,plyšusia lūpa ir dižiuliais skausmais nuotampymo ir sukimo .Skauda kaktą ausį žodžiu visą veidą.Antibiotikus pati geriu ,nes sakė nereikia ir liepė ateit po keleto dienų pabaigs krapštyti .Aš labai bijau ir visur dar skauda isšižioti negaliu ,ar galiu palaukti kol sugis veidas ir kreiptis pas kitą gydytoją kuris nors nuotraukas padarys ?

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 rugsėjo 11 - 17:16 1057

   Inga, neretai protinio danties rovimas būna komplikuotas ir reikalauja gana didelės chirurginės intervencijos. Būtina pasirinkti patyrusį burnos chirurgą. O pakeisti klinika ar gydytoją visada galite. Mano atsakymas suvėluotas, tikiuosi viskas baigėsi gerai.

   Atsakyti
 7. no avatar
  Jurgita -  2017 rugpjūčio 8 - 22:51 1003

  Sveiki,
  Pavalgius ledų staiga liko jautrūs, labai jautrūs, viršuje, kairėje pusėje paskutiniai 2 ar 3 dantys, sakykite ar tai labai rimta?
  Tiesiog esu išvykus šiuo momentu ir nelabai turiu galimybės pasiekti dantų gydytoją., gal patartumėt kažką namų sąlygomis.
  Dėkoju Jurgita.

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 rugsėjo 11 - 17:27 1058

   Jurgita, greičiausia yra apsinuoginusios šių dantų šaknys. Panaudokite dantų pastą turinčią fluoro pvz: Sensodyne fluoride.

   Atsakyti
 8. no avatar
  Ilona -  2017 rugsėjo 9 - 12:46 1052

  Išvalius apatinio priekinio danties kanalą, jį užplombavus 2 dienas smarkiai skaudėjo. Jaunas odontologas pažiūrėjęs nuotrauką, pasakė, kad po tuo dantim yra uždegimas, tačiau gydymo nenumatė: „iki pusmečio uždegimas dings“. Trečią dieną skausmas dingo, žandikaulis sutino. Odontologas išrašė antibiotikų gert: „susitvarkys pats“. Ar tikrai nereikia išvalyti užplombuotą dantį ir dėti vaistų, pirmiau gydyti, tik paskui plombuoti?

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 rugsėjo 12 - 16:51 1059

   Ilona, negaliu tiksliai atsakyti į šį klausimą, nes priklauso ir nuo to kokia buvo pradžia. Taip pat būna labai daug nestandartinių situacijų, kuomet gydymas vykdomas nevisai standartiškai. Gana dažnai po endodontinis gydymas nebūna sėkmingas, tuomet geriau pabandyti užbaigti gydymą vaistais, negu naujai iš karto gydyti endodontiškai. Būtina stebėti, jeigu gydymas vaistais nepasidavė, tuomet atlikti kanalų pergydymą.

   Atsakyti
 9. no avatar
  Donata -  2017 rugsėjo 13 - 22:04 1063

  Laba diena, labai skauda dant apatiniame zandikaulio desinei pusei, yra nuskiles danties krastelis ir ten giliau matosi isgedes o skauskmas nepakeliamas . Skauda nesustojant..manau atvyras nervas.. rytoi turiu vykt pas odontologa 😧 nes dvi paras neprieme. Ar gali buti jog ji salins jei juntamas blogas kvapas is danties ir isgedes?

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 rugsėjo 18 - 11:55 1065

   Donata, blogas kvapas nėra rodiklis danties šalinimui. Padarys rentgeno nuotrauką ir bus aišku ką su juo daryti. Jei dar yra galimybės sugydys kanalus ir užplombuos.

   Atsakyti
 10. no avatar
  Vaida -  2017 rugsėjo 19 - 1:26 1072

  Sveiki
  Prieš kelias dienas važiavau pas dantistą su milžinišku skausmu atvykus pasake kad negyvas nervas arba tvarkyti dantį valant arba traukti lauką pasirinkau tvarkymą . Ištraukė nervą uždėjo vaistus ir sakė apsilankyti dviejų savaičių bėgyje dar beje davė gerti antibiotikus 7 dienas . Pasakykit man prašau ar normalu šiandien jau antra diena kaip vis dar skauda žandąs ištinęs tas dantis kur tvarkė pulsuoja su baisiu skausmu negaliu prasižioti net valgyti geriu antibiotikus ir prie to pacio vaistus nuo skausmo bet nepadeda. Ar gali būti kad pirmas vizitas nepavyko? Ar čia taip normalu? Beje dantis toks jautrus kad negaliu net priliesti.

  Atsakyti
  • Valdas Labanauskas
   Valdas Labanauskas -  2017 rugsėjo 19 - 16:46 1077

   Vaida, galimos labai įvairios situacijos, sunku komentuoti. Geriant antibiotikus uždegimas turi mažėti, taip pat ir skausmas. Kuomet skausmas yra nevaldomas, manau turite galimybę kreiptis dar kartą į tą patį gydytoją skubios pagalbos.

   Atsakyti

Parašykite komentarą

Jūsų Epaštas nebus rodomas. Privalomi laukai: *

Susiję straipsniai

Į viršų