Danties cista ir jos gydymas

Danties cistaKas yra danties cista?
Danties cista – tai ertmė kauliniame audinyje ar minkštuosiuose audiniuose. Ji gali būti sudaryta iš keleto kamerų, paprastai pripildytų skysčių ar pulpos.

Kalbant apie jų dydį, cistos auga gana sparčiai, tačiau jų vystymosi savybės, nepaisant keleto išimčių, yra ribotos ir neagresyvios. Sakydami neagresyvios, turime omenyje, kad cistą supančios struktūros, pavyzdžiui, kraujagyslės ir nervai yra blokuojami, tačiau nepažeidžiami.

Cista išsivysto iš audinių liekanų (epitelio likučių), kurių atsiranda augant dančiui. Dažniausiai ląstelių liekanų, vadinamų lakštu, atsiradusių danties vystymosi metu, lieka mūsų žandikauliuose. Paskatintos uždegimo, kilusio, pavyzdžiui, mirus danties nervui ar/ir netinkamai atlikus šaknies gydymą, šie audiniai gali suaugti, ko pasekoje susidarytų danties cista.

Pateiksime danties cistos atsiradimo ir gydymo pavyzdį:
Prieš keletą metų pacientas pargriuvo, taip pažeizdamas savo priekinį dantį. Deja, jis neapsilankė pas savo odontologą. Metams bėgant jo dantis pasitraukė iš centrinės dantų linijos ir patamsėjo. Nelaimingo atsitikimo metu danties nervas buvo pažeistas ir mirė. Pūvantis audinys kaule sukėlė uždegiminę reakciją. Šis uždegiminis stimulas paskatino embrioninių epitelinių dantų lakštų likučių augimą. Taip susidarė radikuliarinė cista. Tuomet cista išstūmė dantį iš centrinės dantų linijos.
Pašalinus danties cistą, seka tolimesnis gydymas. Gleivinė buvo kruopščiai perstumta į vieną burnos pusę. Dabar bus galima atsargiai pašalinti kaulą, esantį virš cistos.
Tuomet specialiu instrumentu cista nuskobiama. Labai svarbu skrupulingai pašalinti visą jos turinį. Jei liks cistos dalių, net praėjus keletui metų gali susidaryti nauja cista (vadinamasis recidyvas). Kadangi tai didelė problema, operacijos pabaigoje kaulinis audinys pakeičiamas. Tai galima padaryti tik tuo atveju, jei nėra jokių uždegimo požymių, o vieta, kurioje buvo cista, kruopščiai išvalyta. Galiausiai gleivinė susiuvama.
Ar gydymas buvo sėkmingas, ar ne, reikėtų pasitikrinti dukart per metus darant rentgeno nuotrauką.

Metams bėgant burnoje, žandikaulyje ar veido srityje esančios negydomos cistos paprastai padidėja, o anksčiau ar vėliau tose vietose kyla tam tikrų komplikacijų.

Jei chirurgas-odontologas patyręs, pavojų tikimybė operacijos metu nedidelė. Tačiau kartais kyla komplikacijų, dėl kurių gali prireikti tolimesnio gydymo. Prireikus tolimesnio gydymo, netikėtai gali kilti atitinkamų komplikacijų, kurios gali kelti grėsmę net gyvybei.

Paminėsime tik tam tikras komplikacijas, būdingas dantų cistų pašalinimui; tai būtų:
Aplink esančių struktūrų pažeidimas, tokių, kaip nervai, skruostai, kraujagyslės, dantų šaknys ir dantys, taip pat atitinkamos pasekmės;
Netinkama piktybinių sandarų cistektomija, kurias būtina kruopščiai pašalinti, o dėl saugumo kartu su susidariusiu audiniu;
Žaizdos infekcija;
Skilęs žandikaulis;
Cistos liekanos, dėl kurių gali pakartotinai susidaryti cista.

Laimei, kadangi medicina pastarąjį dešimtmetį stipriai pažengė į priekį, šių komplikacijų tikimybė labai maža. Cistos gydomos beveik visuose odontologijos klinikose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

63 Klausimai, Atsiliepimai

 1. Gal galite pakomentuoti KT ir paaiškinti ką man reikėtų daryti toliau?
  Kreiptis į žandikaulių ir veido chirurgą, endodontą ar Lor gygytoją, ar dar kur?
  Atrodo, kad matau pakitimus veide ar tai gali būti kaulo ištirpimas ar tiesiog iššokusios ir ištempusios odą tos cistos?
  Dėkoju.
  Kair. žandiniame antyje ties alveoline
  kišene matomos stambios retencinės
  cistos – pakitimai galimai odontogeninės
  kilmės-ties 26 dantimi (cistų srityje)
  matoma periapikalinė cista; smulki
  Periapikalinė cista matoma ir ties viena iš 16 dantų šaknų. Abipus likusių moliarų auškta šaknų padėtis.

 2. Sveiki vakar vaikui išrovė nuolatini dantį labai sunkiai traukė kaip istraukė pasirodo buvo cista ant šaknies gal galit pasakyti ko toliau tikėtis ar galėjo ją visa tokiu būdu pašalinti ta mūsų cista išsiuntė ištyrimui..

 3. Sveiki. Kamuoja sinusitas. Odontogeninės kilmės. Pašalinti visi krūminiai. Skausmas sumažėjo, bet sinusitas neišnyko. Dabar jaučiu skausmą kuris eina iš buvusių krūminių vietos į galvą. Antibiotikų kursai nepadeda.

 4. Sveiki,padarius SAŽS, MRT nuotrauką,rasta sąnarinės galvos paviršiuje lokalicistinė degeneracinė cista,rekomenduoja endoskopinę SAŽS operaciją,Klausimas būtų,ar tikrai reikia operuoti?

 5. Sveiki.
  Ar galima priauginti kaula bei sriegti implanta, jei yra reikalingas implantas virsuje, o dantys su kariesu apacioje?
  Aciu.

  1. Laba diena, visuomet yra stengiamasi kad implantavimo (operacijos) metu būtų kiek galima sterilesnė aplinka, nes tai tiesiogiai mažina implanto atmetimo ir pooperacinių komplikacijų riziką. Todėl rekomenduotina iki implantacijos sugydyti nesveikus dantis.

 6. 45 metų pacientui Vilniuje,Žalgirio klinikoje, su pilna narkoze pašalintas protinis dantis ir prie jo esanti cista.Antrą dieną po operacijos prasidėjo kankinantis žagsulys.Jau pusantros paros žagsulys nepraeina.Kodėl?kur kreiptis?

 7. Sveiki, ar galima butu gauti konsultacija dėl 3 dantų rovimo. Turiu po joms Danties cista (gan didoka), 2019 m. siūle gultis į Žalgirio klinika ir tvarkyti su bendra narkoze. Bet prasidėjus pandemija viskas užsitęsė, dėl tu dantuku negaliu toliau tvarkyti kitu dantų. Ar įmanoma tai padaryti pas jus?

 8. Ar cista su ligos kodu K09 gali būti šalinama ne chirurginiu būdu? Pvz antibiotikais ar pan.
  Dėkoju už atsakymą.

 9. Sveiki aš laukiuosi ir pas mane yra dantų cista kaip elgtis tokioje situacijoje?

 10. Sveiki,ar gali cista buti zando vidinej pusej. Labai skauda,net nzn ka tokiu atveju daryti. Kas jei ne cista rai galetu buti.

 11. Danties cista (gan didoka ) buvo pasalinta ir ta pacia diena priaugintas kaulas ir idetas implantas. Jau prabego metai o vis dar maudzia, jauciamas diskomfortas. Kodel taip galetu buti?

  1. Nijole, vienu metu buvo atlikta kelios procedūros, tais atvejais ir komplikacijų rizika yra didesnė. Reiktų darytis rentgeno nuotrauką ir ieškoti galimos problemos.

 12. Danties cista pasalinta 2019.12.11 dieną,ar jau galima galima būtų daryti burnos higieną,praejo du su puse mėnesio.

 13. Sveiki pas mane rado cista.irase antibijotikus jai prades tint ar puliuot.Esme kad man skauda naktim.maudzia labai gal ka nuo skausmo galima isgert?Siuo metu taip pat zindau vaika,jam 1.8men .Nes pasalins tik pirmadieni.

  1. Romute, dėl priežasties jog žindote rekomenduočiau dėl vaistų pasikonsultuoti vaistinėje.

  1. Igor, lazeris yra tik pagalbinė priemonė pjūviams. Jeigu tai ir turėjote omentyje tai TAIP.

 14. Pasalino dantu Zalgirio klinikoj š.m.gruodzio 11 dieną,įspėjo,kad bus mėlynės po akimis,po kiek laiko jos atsiranda.

  1. Rasa, paprastai sekančią dieną. Manau sakė jog gali atsirasti, bet nebūtinai jos atsiras, kiekvienam gali būti skirtingai.

 15. Dantis yra negyvas. Cista yra 4 men. Ar gali cista esanti dantu saknyje(ar prie saknies) patekti i smegenis ar dar kazkaip pakenkti iki kol laukiama danties istraukimo su cista kartu.

  1. Arvi, tiesiogiai cista niekur patekti negali. Pats cistos buvimas kaip infekcinos židinys nėra pageidautinas. Tikriausia kelių metų nelauksite.

  2. Danties cista (gan didoka ) buvo pasalinta ir ta pacia diena priaugintas kaulas ir idetas implantas. Jau prabego metai o vis dar maudzia, jauciamas diskomfortas. Kodel taip galetu buti?

 16. Sveiki,prieš 3dienas buvo pašalintos danties šaknys ir po jomis buvusi cista. Bet skausmą zandikaulyje vis dar jaučiu, gydytojas jokių antibiotikų ne išrašė. Liepė gerti vaistus nuo skausmo. Ar turėjo gydytojas išrašyti antibiotikus ar ne?

  1. Vitalija, antibiotikai yra labai žalingi organizmui. Jeigu gydytojas nusprendė jog galima bandyti išsiversti be antibiotikų tai tuo jums tik į gerą.

  1. Rasa, kaip ir atsakyme prieš tai, cista nelygu cistai. Visais atvejais dantis stengiamasi išgalbėti, dėja nevisais atvejais tai įmanoma.

 17. Ar po dantų cistos pašlinimo zmogus būna nedarbingas ir kiek panasiai laiko

  1. Rasa, cista nelygu cistai, operacijos sudėtingumas gali būti labai skirtingas. Tačiau dažniausiu atveju tai nėra didelė operacija yra žmogus lieka darbingas. Žinoma, jeigu dirbate sunkų fizinį darbą, bent dienai būtų rekomenduotina organizmui duoti pailsėti.

 18. Sveiki tęs 35 dantim yra didelė cista klinikų hirurgai liepė susitvarkyt kanalą ir tik po pusmečio ateit pasitikrint ar pra įėjo,,,, o privačioje pamatė nuotrauka liepė ko skubiau operot nes didele jau ji baigė niera pasiekt… Tat dabar nežinau koks sprendimas yra geresnis

 19. Netikerai rasta cista proe 11 ir 12 dantų saknų
  . Stomatologas nukreipe.pas chirurga or pridurė.kad dantis teks šalint. Ar tikrai taip paprastai pasalins du priekinius dantis. ? Gyvenu ne Lt.

 20. Po kurio laiko po dideles cistos pasalinimo su ertmes uzpildymu dirbtiniu kaulu galima kramtyti ta puse?

 21. Labas vakaras pas mane yra 12 danties cista ir reikia chirurgo operacijos tai kiek mazdauk kainuotu?

  1. Gintarai, nuo cistos nemirštama ar bent jau tiesiogiai. Cista yra infekcinis židinys teršiantis jūsų organizmą. Imuninė sistema nuolat su juo kovoja, todėl galimas jos nusipimas.

  1. Vadimai, vien jau sėdėjimas odontologo kėdėje yra diskomfortas, taigi diskomfortą jausite, tačiau skausmo ne. Šių dienų odontologija leidžia viską atlikti be skausmo.

 22. Sveiki koks jūsų klinikos adresas ar ilgai reikia laukti eilėje dėl cistos pašalinimo

 23. Sveiki,ar daroma operacija tuo atveju,jei nepasiduoda kanalas gydymui,leidziamas kalcis,bet issausinti kanalo neina,is jo sunkesi skystis ,aciu

 24. Sveiki sakau tiesiai sviesiai, dantu prieziurai skirta per mazai laiko, dantys sugede, ilgai netvarkyti. Viena diena „iskele” sugedusi danti, antraa para isbego puliai ir vel buvo viskas gerai. Po menesio, tarp zando ir dantenu po oda atsirado giles dydzio kietas darinys, kuris yra labai minimaliai skaismingas tik ji paspaudus, ar tai galetu buti cista? Pas stomatologus tikrai eisiu, bet po gimdymo, nes iki jo liko tik 4 dienos

  1. Laba diena, taip tai cista. Burnos chirurgas pasidarys rentgeno nuotrauką ir bus viskas aišku, kokių veiksmų imtis.

 25. Sveiki, odontologas sunui (21m)nustate priekinio danties cista,reikalinga operacija. Atsitiko taip, kad buvo sumustas ir gavo smugi i veida. Ar nuo to gali pakisti, paumeti cista.
  Ačiū.

  1. Jurginta, taip gali. Cista tai didelis uždegiminis židinys, su kuriuo organizmas nuolat kovoja, ir vos tik nusilpus imunitetui organizmas silpniau kovoja ir cista gali paūmėti. Kaip žinia imunitetas gali nusilpti susirgus, peršalus, pervargus, sitprus streasas ir panašiai. Sumušimas taip pat tai ir stresas ir liga jei yra pažeidimų. Jeigu sumušimo metu buvo užgautas dantis šalia kurio yra cista, tai paūmėjimas neišvengiamas.

 26. Sveikas p. Valdai. Norėjau paklausti dėl pasikartojančios cistos. Pačiam daryta operacija prieš 7 metus, tačiau cista vėl atsirado toje pacioje vietoje. Šiuo metu visi audiniai aplink cista yra patinę. Ar yra kokių trumpalaikių būdų cistos pristabdymui? Šiuo metu operacijos daryti negaliu, todėl nenoriu pabloginti situacijos.

  1. Donatai, nuraminti cistos paūmėjimą gali antibiotikai ir skalavimas „Eludril” skalavimo skysčiu. Antibiotikams įsigyti reikalingas receptas, rekomenduotina pasirodyti odontologui kuris išrašytų receptą.

  1. Irena, laikas priklauso nuo cistos dydžio, vietos, bendro kaulo kiekio toje zonoje ir ar operacijos metu cistos ertmė buvo užpildyta kaulo augmentacine medžiaga. Taigi laikas nuo 1 iki 6 mėnesių. Tikslų laiką gali pasakyti gydytojas kuris atliko operaciją.

 27. Sveiki norėjau pasiteirauti kokia būtu kaina pašalinti dantenų cistą? Ačiu

  1. Laba diena, norėjau pasiteirauti, ar būtų galimybė išoperuoti tarpšakninę cistą, netraukiant dantų? Ačiū už atsakymą.

   1. Paprastai išoperuoti galima, tačiau sėkmės rodiklis nėra didelis. Labai priklauso nuo situacijos, kurią reikia įvertinti su rentgeno nuotrauka.

  2. Samanta, cistos šalinimas nuo 30 iki 100 eurų priklausomai nuo atvejo sudėtingumo.