Dantenų recesija ir dantenų transplantacija

Dantenų plastikaJei dantys tampa vizualiai ilgesni, o dantenos nuo jų atsitraukia, tai vadinama dantenų recesija. Dantenų recesija gali turėti daug priežasčių, tačiau yra ir daug sėkmingų gydymo ir terapijos metodų. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, ar nekilo dantenų uždegimas, vadinamas periodontitu. Jei dantenos atsitraukė būtent dėl šios priežasties, reikėtų gydyti periodontą.

Jei dantenų recesija atsirado ne dėl periodontito ir ji nėra susijusi su uždegimu, tuomet dantų šaknų paviršius galima vėl uždengti atlikus dantenų transplantaciją. Ši procedūra vadinama šaknies uždengimu arba dantenų plastika. Taigi, dantenų recesija nevisuomet atsiranda dėl periodontito. Kartais dantenos atsitraukia ne dėl uždegimo, kaip periodontito atveju, o be jokio uždegiminio stimulo. Dantenų recesijos priežasčių gali būti daug, pvz., netinkamai valomi dantys ar netaisyklingai prasikalęs dantis.

Netaisyklingai prasikalęs dantis reiškia, kad jei dantis prasikala normaliai, t.y. alveolinės raukšlės centre, danties išorinėje pusėje būna pakankamai storas kaulo ir dantenų sluoksnis, o organai pakankamai aprūpinami krauju. Tačiau jei dantis išdygsta pernelyg atsikišęs (į lūpų ar skruosto pusę), tuomet šioje srityje kaulas būna plonesnis, nei turėtų būti, o aprūpinimas krauju per mažas. Tuomet, jei kaulo įduba taip pat susispaudžia, pavyzdžiui, netaisyklingai sukandus dantį, susilpnėja kraujotaka. Susilpnėjus kraujotakai atitinkama anatominė sritis visais atvejais prasčiau aprūpinama maistinėmis medžiagomis, kaulai, o galiausiai ir dantenos atsitraukia – kas vadinama recesija. Be padidėjusio dantų jautrumo (reakcijos į karštį ir šaltį), apnuoginti dantų kakleliai tampa lengviau pažeidžiami dantų šepetėlio ar karieso, taigi, būtinas gydymas. Gydymas vadinamas šaknies uždengimu ir/arba apima sąkandos korekciją dantų plokštele.

Taigi, mano dantenos sveikos, ar ne?
Sveikos dantenos būna šviesios rausvos spalvos, tvirtai prigludusios prie dantų, o atidžiau įsižiūrėjus, yra nusėtos smulkių taškelių, panašių į apelsino. Sveikos dantenos nekraujuoja net valgant obuolį, valantis ar odontologui taisant dantis. Silpnai kraujuojančios dantenos visuomet būna uždegimo, vadinamo gingivitu, požymis. Bijodami kraujo, daugelis žmonių liaujasi valyti dantis; tai dantenų uždegimą tik paskatina, o galiausiai dantenos ima dar stipriau kraujuoti! Taigi, ir toliau valyti dantis dantų šepetėliu yra būtina, o kartu galite naudoti ir burnos irigatorių! Jei dantenų kraujavimas nesiliauja, jums reikėtų pasitarti su odontologu, nes tai gali būti periodontito požymis.

Ant mano dantenų atsirado nedidelis patinimas. Kas tai – fistulė, abscesas, ar dantenų atsitraukimo pasekmės?
Visi trys simptomai gali pasireikšti kaip lėtinio dantenų uždegimo forma! Abscesas atsiranda staiga, dažniausiai – vasarą, kai oro temperatūra aukšta. Pūliniai atsiranda dėl dantenų ligų, nekrozinių dantų ir prastai sutaisytų dantų šaknų kanalų.

Ant dantenų atsiradusi fistulė yra lėtinės ligos simptomas. Daugeliu atvejų po to, kai pacientai būna iškentę keletą abscesų, tam tikru metu uždegiminiai procesai susijungia ir dantenose išsivysto fistulė. Dantenų atsitraukimas kaip simptomas pasireiškia vėliau, o daugeliu atvejų būna periodontito arba keletą metų negydyto arba netinkamai gydyto absceso požymis.
Kas yra lėtinis apykaklinis periodontitas?

Lėtinio apikalinio periodontito sukėlėjai gali būti nekrozinis dantis, kurio šaknis nebuvo gydoma, arba dantis, kurio šaknies kanalas buvo gydomas netinkamai. Odontologas gali tai pastebėti rentgeno nuotraukose – šaknies gale būtų matoma tamsi dėmelė. Tų vietų, kurias rentego spinduliai peršviečia geriau, gautose rentgeno nuotraukose matosi tamsesnės dėmės, tačiau vietose, kurių neperšviečia rentgenas, dėmelių nesimato. Taigi, kodėl sergant chroniniu apikaliniu periodontitu rentgeno spinduliai prasiskverbia pro kaulą geriau? Taip yra todėl, kad išsivysčius uždegimui kaulinis audinys nyksta, o tuomet rentgeno spinduliai pro audinius prasiskverbia lengviau.

Jei jums pasireiškė ar pasikartojo bent vienas iš šių simptomų, būtina nedelsiant pasikonsultuoti su savo odontologu! Taip išvengsite dar didesnių problemų ateityje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2 Klausimai, Atsiliepimai

  1. Sveiki, turiu problemą. 14 ir 24 dantys yra atsitraukę nuo dantenos, jaučiasi griovelis. Vienas dantis ties šaknimis patamsejęs. Ar galima išspręsti tą problemą ir kokiu būdu? Ačiū už atsakymą.

    1. Inga, jeigu dantenos dar ir skausmingos ir pakraujuoja, galima įtarti dantenų uždegimą ar net periodontitą. Reikia pasirodyti odontologui.