Dantų netekimo priežastys

Dantų praradimas ne visuomet priklauso nuo jūsų. Nesilankymas pas dantų gydytoją ir nesirūpinimas savo burnos higiena galų gale kainuos jums dantis. Tai gali nutikti, kai jums bus 40, arba tik 80. Taigi, reguliariai lankykitės pas savo dantų gydytoją ir kaip įmanoma geriau prižiūrėkite savo dantis. Iš tiesų be šių yra dar neįtikėtinai daug priežasčių, kurių žmonės negali kontroliuoti ir dėl to netenka savo dantų.

Dantų netekimas2005 metais buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 1800 pacientų. Tyrimo rezultatai parodė, kad daugiau nei 57% vyresnių nei 35 metai žmonių, kuriems buvo ištrauktas dantis, sirgo dantenų liomis (periodontinėmis ligomis). Periodontinėmis vadinamos tokios ligos, kaip gingivitas – dantenų uždegimas (švelni dantenų uždegimo forma, kurio metu dėl bakterijų paraudonuoja ir kraujuoja dantenos) ir periodontitas, sunkesnė dantenų uždegimo forma, kai dantenos pradeda atsiskirti nuo dantų.

 Periodontines ligas gali sukelti rūkymas (vienas didžiausių rizikos faktorių), tačiau taip pat jį gali įtakoti ir cukraligė, stresas, vaistiniai preparatai, vėmimas ir hormonų pokyčiai. Kai kurie žmonės yra imlesni dantenų ligoms, nes jas paveldėjo!

 Jungtinėse Amerikos Valstijose 46% vyrenių nei 65 metai žmonių dėl dantų karieso arba dantenų ligų yra netekę 6 ar daugiau dantų. Floridoje skaičiai kiek mažesni (44%), tačiau kitose šalyse kur kas didesni (Vakarų Virdžinijoje 70% visų sulaukusių 65 metų amžiaus ir vyresnių žmonių dėl dantų karieso nebeturi mažiausiai šešių dantų!).

 Penktadalis visų vuresnių nei 65 metai žmonių nebeturi nė vieno natūralaus danties dėl dantų karieso ar dantenų ligų.

 Diabetas – rimta dantų netekimo priežastis; sergantiesiems cukralige (ypatingai – II-ojo tipo cukralige) yra didelė rizika užsikrėsti burnos infekcijomis, tokiomis, kaip dantenų uždegimas. Dėl cukraligės burnoje gali sunykti kaulas ir jungiamasis audinys, vėliau netenkama danties. Insulino injekcijos iki tam tikro laipsnio gali apsaugoti nuo danties netekimo.

 Rūkymas taip pat susijęs su dantų netekimu. Neseniai atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo jauni suaugę japonai rezultatai parodė, kad jei trečdalis 20-39 metų žmonių neturi bent vieno danties, tai skaičius rūkiusių žmonių, kurie neteko dantų, buvo daug didesnis (daugiau nei 40%), palyginus su nerūkiusiųjų skaičiumi (maždaug 27%). Po dar vieno neseniai atlikto tyrimo, kurio rezultatai buvo paskelbti pernai paaiškėjo, kad rūkymas iš antrų lūpų taip pat gali prisidėti prie dantų netekties.

Dar viena svarbi dantų netekimo priežastis yra genai, ypatingai tai, kaip jie paveikę jūsų šaknų struktūrą. Kai dantis auga, pirmiausia išsivysto jo karūnėlė (viršutinė danties dalis), o iš jos išauga šaknis. Kad pilnai susiformuotų šaknis, gali prireikti iki 3 metų. Jei šaknis nesivysto „normaliai“, ji gali suteikti per menką pagrindą jūsų dančiui, ko padariniai – danties netektis. 

 Kitos dantų praradimo priežastys gali būti vartojamos per burną kontraceptinės priemonės, prasta mityba, nekokybiškai įstatytas dantų tiltas, sugedusios plombos, nelygiai suaugę dantys, besaikis kramtymas (toks kaip kandžiojimas ar griežimas), AIDS, steroidai, skirti vėžio gydymui vaistai ir kai kurie kalcio kanalų blokatoriai.

 Ironiška, bet dar viena dantų netekimo priežastis yra iškritę/išrauti dantys. Jei neteksite vieno ar kelių dantų, likusieji gali pradėti kisti, kas galų gale gali privesti prie kitų dantų netekimo.

 Yra daug priežasčių, dėl kurių per savo gyvenimą galite netekti bent jau keleto dantų. Svarbiausia yra kaip įmanoma greičiau juos pakeisti kitais, kad išvengtumėte problemų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *