Blogas burnos kvapas

Blogas burnos kvapas yra nepageidaujamas ar net atstumiantis.
Dar keisčiau yra tai, kad apytikriai skaičiuojant, kas ketvirtas suaugęs europietis retkarčiais turi nemalonų burnos kvapą. Maždaug kas penkto asmens burnos kvapas yra visą laiką nemalonus. Taigi, turintiems šią problemą žmonėms vertėtų apie tai sužinoti. Tačiau apie tai išgirdę dauguma žmonių pasijustų nejaukiai.

Kodėl taip yra? Blogas burnos kvapas panašus į stiprų pėdų ar pažastų prakaito kvapą: daug žmonių jį turi, tačiau niekas nenori apie tai atvirai kalbėti. Bet kuris asmuo, kenčiantis nuo šių problemų, turėtų apsilankyti pas savo dantų gydytoją! Ilgą laiką dantų gydymo srityje nemalonaus burnos kvapo buvo nepaisoma ir tik pastaruosius 10 metų apie šio klausimo svarbą pradėta kalbėti tarp stažuotojų. Tai yra būtina ir naudinga, nes devyniais iš dešimties atvejų nemalonaus burnos kvapo priežastis randama burnos ertmėje.

Blogas burnos kvapasIš kur atsiranda blogas kvapas?

Be nepakankamos dantų priežiūros ir dantenų uždegimo, dažniausiai nemalonų burnos kvapą sukelia liežuvio danga. Ant liežuvio paviršiaus nusėda bakterijos, kurios skleidžia nemalonų kvapą; norint jį panaikinti liežuvį reikėtų valyti dantų šepetėliu arba liežuvio grandykle. Blogas burnos kvapas gali atsirasti ir dėl streso, nes jis mažina seilių tekėjimą, o sausoje burnoje ima kauptis nemalonų kvapą skleidžiančios bakterijos.

Dauguma verslininkų puikiai prižiūri savo dantis, tačiau iš jų burnos vis tiek sklinda blogas kvapas. Taip yra dėl to, kad jie jaučia nuolatinį spaudimą ir geria pernelyg daug kavos, kuri išsausina burnos ertmę. Gydymas paprastas: reikėtų gerti daug vandens ir valgyti daug vaisių.

Ar yra patikimų testų savarankiškai pasitikrinti?

Ir taip ir ne. Labiausiai tikėtina, kad geriausiai patys pasitikrinsite naudodamiesi oro maišelio metodu: paimkite bekvapį plastikinį maišelį ir pripūskite jį pilną oro. Tai darydami, įkvėpkite per nosį ir iškvėpkite per burną. Tuomet uždarykite maišelį. Norėdami paaštrinti uoslę, pasivaikščiokite gryname ore ar pauostykite šviežiai sumaltos kavos arba kavos iš automato. Tuomet išleiskite orą iš maišelio tiesiai prieš savo nosį. Taip pat dažnai rekomenduojamas “riešo laižymo metodas”: energingai palaižykite vidinę riešo pusę ir tuomet pauostykite jį.

Tačiau šie metodai gali jums duoti užuominų apie blogą burnos kvapą tik tuo atveju, jei jo sukėlėjas yra liežuvis. Metodas, kurį naudodami tik gaišite laiką, yra papūtus oro į delną jį įkvėpti. Vienintelis tikrai patikimas metodas yra paklausti draugo: “Ar man iš burnos sklinda nemalonus kvapas?”

Ar pastilės ir burnos skalavimo skysčiai duoda naudos?

Įvairių priemonių tariamai kovojant su nemaloniu burnos kvapu netrūksta: tai purškikliai, burnos skalavimo skysčiai, chlorofilo tabletės ir ilgalaikės, dedamos ant liežuvio pastilės. Šios priemonės paslepia nemalonų kvapą trumpam laikui, bet nepašalina jo priežasties. Nepaisant to, kenčiantys nuo burnos išsausėjimo asmenys gali naudoti becukrę kramtomąją gumą ar saldainius. Nors jie nepašalins nemalonaus kvapo priežasties, tačiau paskatins seilių gamybą. Taigi, burnos skalavimo skysčiai, dezinfekciniai tirpalai, ir kramtomosios gumos negali panaikinti nemalonaus kvapo ilgam laikui!

Pirmiausia reikėtų nuspręsti, ar asmens burna skleidžia nemalonų kvapą (foetor ex ore), ar jis iškvepia nemalonų kvapą (halitozė)! Jei asmuo iškvepia nemalonų kvapą (halitozę), tai gali nurodyti:

  • Plaučių ligas
  • Stemplės ligas
  • Žarnyno ligas
  • Kepenų ligas
  • Somatines ligas, pavyzdžiui, cukrinį diabetą

Burnos skalavimo skystis – net puikiai įvertintas lyginant su panašiais produktais – negali panaikinti šio nemalonaus kvapo. Kaip įprasta, palengvės tik pašalinus tikrąsias nemalonaus kvapo priežastis. Gali prireikti cukriniam diabetui ar skrandžio opai gydyti reikalingų vaistų. Burnos skalavimo skysčiai ir panašios priemonės šiuo atveju yra bevertės. Jei jus kamuoja blogas burnos kvapas (foetor ex ore), burnos skalavimo skysčiai taip pat yra mažai veiksmingi. Kaip ir visuomet, simptomų (nemalonaus kvapo) gydymas naudos neatneš. Reikia nustatyti pagrindinę priežastį. Tai gali būti, pavyzdžiui:

  • periodontitas
  • kiauri karūnėlių kraštai
  • kiauros plombos
  • kariesas
  • tonzilės
  • augliai
  • nosies sinusų infekcijos

 

Vos tik nustatysite diagnozę, išgydysite sukėlėją ir tuomet simptomas – blogas burnos kvapas – pranyks savaime.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

8 Klausimai, Atsiliepimai

  1. Sveiki, man pries kelis metus buvo apmauti krastinei dantukai su tilteliu, paskutiniu metu jauciu is danties negera kvapa.kaip galeciau namu salygom ji sumazinti.

    1. Audrone, tikėtina jog kažkurioje vietoje užsilieka maistas. Nešvalote. Gal būt blogas priėjimas. Reiktų pasitarti su burnos higienistu, kokiomis priemonėmis pasiekti tas vietas ir išvalyti. Gal būt tarpdančių šepetėlis, gal siūlas, gal irigatorius.

  2. Po dantenos įsodinimo praėjo dvi savaitės ir prasidėjo aitrus blogas kvapas iš burnos,ką daryti?

  3. Po danties rovimo praėjo 2 savaitės. Atsirado labai nemalonus kvapas iš žaizdos. Ką tokiu atveju daryti?

  4. Sveiki,vis uzuodziu ta bloga kvapa burnos ir is nosies,vargina nuolatos☹️turiu refliuksa,gal biski dar ir streso..siaip istiesu mazai ir vandens geriu🙈taip pat esu po koronos persirgus jau puse metu kaip,gryzo uosle tik nesenai ir taip paumejo pries 3 men dabar siti kvapai..bet esu ryjus ir zarna skrandzio..tai sake kad esu kazka su tulzies skysciais ar kuo tiksliai neivardinsiu problemu turiu..bet labai pavargau nuo sio diskomforto…ka patartumet daryti??pas kokius gyd.kreiptis?

    1. Sandra, blogas kvapas iš bunos ertmės gali būti dėl įvairių priežasčių, tame tarpe ir dėl dantų. Esame odontologai, todėl sprendžiame problemas susijusias tik su dantimis ir burnos ertme. Jeigu yra išgedusių dantų, jeigu seniai nedaryta profesionali burnos higiena, jeigu yra periodontitas, tai gali būti blogas kvapas ir dėl dantų.