Antibiotikai odontologijoje

Gydytojai medikai ir odontologai vis dar turi milžinišką potencialą sumažinti antibiotikų vartojimą tiek dėl jų išrašomų receptų skaičiaus, tiek dėl higienos jų kabinetuose! Ar žinojote, kad vien tik Vokietijoje kasmet išrašomi apie 250 – 300 metrinių tonų antibiotikų? Panašiai tiek išrašoma ir Austrijoje, atsižvelgiant į šalies dydį. Didelę jų dalį išrašo gydytojai rezidentai, dažnai vien tik norėdami „apsidrausti”.

Šiandien norime aptarti, kodėl besaikis antibiotikų vartojimas sukelia problemų, o taip pat kodėl pacientai turėtų susidomėti higiena odontologijos klinikose.

Drįstame teigti, kad vargu, ar yra kitokios rūšies vaistų, išgydžiusių tiek daug ligų ir išgelbėjusių tiek daug žmonių nuo mirties, kaip antibiotikai. Dabar Aleksandras Flemingas (1881-1955) laikomas penicilino, taigi, antibiotikų išradėju, nors anksčiau vargu, ar jis žinojo, kokį stebuklingą natūralų vaistą jis atrado. Penicilinas ir kiti šiuolaikiniai antibiotikai naikina bakterijas ir protozojus, tačiau jie bejėgiai prieš virusus.

Penicilinas gaminamas iš pelėsių, o atrasti, kaip pagaminti pakankamus šios medžiagos kiekius buvo tikras iššūkis. Pradžioje, siekiant atskirti vertingąsias penicilino medžiagas, žmonių, gydomų penicilinu, šlapimas būdavo recirkuliuojamas.

Medicinai žengiant į priekį mokslininkai atrado daug kitokių antibiotikų, esančių augaluose ir pelėsiuose bei išmoko juos vertinti. Tačiau kodėl besaikis antibiotikų vartojimas pacientams kenkia? Pagrindinė šios problemos priežastis yra atsparumo antibiotikams vystymasis.

Antibiotikai yra vieni dažniausiai išrašomų vaistų gydant dantis. Antibiotikais laikomi vaistai, slopinantys tokių mikroorganizmų, kaip bakterijos, grybelis ir parazitai dauginimąsi, arba juos sunaikinantys. Skiriant antibiotikus reikėtų aiškiai skirti prevencinį ir terapinį jų vartojimą.

Paprastai antibiotikai skiriami prevenciškai prieš operaciją, siekiant minimalizuoti žaizdos infekcijos riziką po operacijos. Tokiu atveju tikslas yra sukaupti tam tikrą antibiotikų kiekį audiniuose, kurie gali būti užkrėsti. Tokiu būdu siekiama išvengti mikroorganizmų adhezijos arba dauginimosi ir nedelsiant sunaikinti nešančius užkratą patogenus. Daugelis tyrimų parodė, kad tokia profilaktika gali būti vykdoma trumpą laiko tarpą, t.y. antibiotikus išrašant vieną ar du kartus.

Tačiau kita vertus, jei infekcija jau pateko į organizmą, tai yra, patogenas įsitvirtino, įsibrovė ar pasidaugino organizme, o užkrėstojo imuninė sistema į tai sureagavo, antibiotikai turi būti vartojami terapiškai. Kada reikėtų terapiškai išrašyti antibiotikus? Antibiotikai rekomenduojami, jei organizme kilo infekcija:

  • Kurios bakterijų kilmė patvirtinta ar bent jau tikėtina;
  • Kai nepakanka ar neįmanoma atlikti infekuotos vietos reabilitacijos.

Antibiotikus ypatingai rekomenduojama išrašyti tuomet, kai infekcijos susijusios su dantimis, o jų paplitimas arba generalizacija neišvengiama. Galima suprasti, kad organizmas infekuotas, kai pasireiškia tokie paprasti simptomai, kaip, pavyzdžiui, karščiavimas, minkštųjų audinių patinimas, akių vokų paraudimai ar mėšlungiškas žandikaulių sukandimas. Virusinės infekcijos, skausmai ar patinimai, atsiradę dėl neaiškių sukėlėjų, pavyzdžiui, tokių, kaip navikai, taip pat paprasti periodontiniai ir lėtiniai abscesai, nėra požymis, kad reikalingi antibiotikai.

Gydymui antibiotikais, prieš juos skiriant naudinga nustatyti patogenus ir nustatyti organizmo atsparumą. Ūmios infekcijos, dėl kurių reikia nedelsiant pradėti gydymą, o taip pat tipinės patogenų sukeltos ligos į tai neįeina. Paprastai pirmasis liečia odontogenines infekcijas, todėl daugeliu atvejų nebūtina nustatyti patogeno ir organizmo atsparumo.

Antibiotikų klasifikacija

Yra begalė medžiagų, tinkamų gydymui antibiotikais. Net ekspertams iki šiol sunku ištirti tokią jų gausybę. Todėl pravartu suskirstyti antibiotikus į kategorijas, kurios ne tik suteiks informaciją apie pagrindinę cheminę medžiagos struktūrą, bet ir apie kitas savybes (pvz., kainas ir pripratimą prie jų). Tačiau net tarp atskirų antibiotikų kategorijų yra tam tikra prasme nemažų skirtumų, atsižvelgiant į individualių medžiagų aktyvumo įvairovę ir intensyvumą.

Aktyvumo spektras ir intensyvumas

Į antibiotikų aktyvumo spektrą įeina visi mikroorganizmai, kuriuos, iš principo, dėl gydomųjų savybių gali pasiekti gydomoji medžiaga. Antibiotikai skirstomi į plataus spektro antibiotikus, kurie veikia, pavyzdžiui, gramneigiamas ir gramteigiamas bakterijas, kokus, lazdelės formos bakterijas, o taip pat anaerobinius ir aerobinius mikroorganizmus, ir į siauro spektro antibiotikus, kurie veikia tik, pavyzdžiui, gramteigiamus ir gramneigiamus organizmus.

Priklausomai nuo veikimo mechanizmo, antibiotikai skirstomi į baktericidinius (naikinančius bakterijas) ir bakteriostatinius (bakterijas slopinančius) antibiotikus. Antibakterinis aktyvumas nustatomas in vitro, nustatant minimalią inhibitoriaus koncentraciją (MIK) ir minimalią baktericidų koncentraciją (MBK). MIK yra antibiotikų koncentracija, reikalinga galvutės augimui slopinti. MBK yra antibiotikų koncentracija, būtina nužudyti maždaug 99,9% mikrobų patogenų populiacijoje. Taigi, kiekvienas antibiotikas turi jam būdingą aktyvumo spektrą. Bakterijos, nepatenkančios į šį spektrą, yra atsparios antibiotikui.

Tačiau terminas atsparumas yra reliatyvus, kadangi kai kurios bakterijų rūšys taip pat vadinamos atspariomis antibiotikams, jei jas sunaikina tik antibiotikų koncentracijos, kurių negalima taikyti gyvame organizme (skiriamasis mikrobiologinio ir klinikinio efektyvumo požymis).

Antibiotikus suvartojus per burną, po kūną jie paskirstomi skirtingai, iš dalies priklausomai nuo suvartotų maisto produktų. Antibiotikų pašalinimas taip pat vyksta skirtingai – per inkstus arba vykstant medžiagų apykaitai kepenyse.

Antibiotikai gali turėti alerginį, toksinį ir biologinį šalutinį poveikį. Alergijos antibiotikams (ypač penicilinui) pasitaiko neretai (iki 10%). Didžiausia tikimybė, kad pasireikš alerginė reakcija yra vartojant antibiotikus per odą, o mažiausia – vartojant juos per burną. Paprastai alerginės reakcijos pasireiškia per odą (raudonė, egzantema ir edema). Šias šalutines reakcijas reikėtų skirti nuo odos bėrimų, kilusių dėl pačios infekcijos.

Vadinamosios anafilaksinės reakcijos iš esmės pasitaiko retai, ir beveik niekada nepasireiškia vartojant antibiotikus per burną. Apsinuodijimas kaip šalutinis poveikis gali pasireikšti tik tuo atveju, kai antibiotikų buvo stipriai perdozuota, arba kuomet sutrikus medžiagų apykaitai arba pašalinimui vaistai susikaupė organizme. Dėl plataus terapinio indekso tikimybė, kad pacientai apsinuodys, vartojant daugumą antibiotikų yra labai maža. Biologinis šalutinis poveikis suprantamas kaip pakenkimas fiziologinei bakterinei florai burnos ertmėje arba gaubtinėje žarnoje ar jose atsiradę pakitimai.

Patogenų įvairovė

Burnos ertmėje yra daugybė įvairių mikroorganizmų, galinčių joje sukelti vietinę infekciją, arba sukelti židininę infekciją kituose organuose (pvz., endokarditą).

Odontogeninių infekcijų atveju daugiausiai randama aerobinių ir anaerobinių bacilų mišinių, kuriuos kartais sudaro daugiau nei 10 skirtingų patogenų rūšių. Tuo pat metu anaerobai pasiekia tokį bakterijų skaičių, kuris yra nuo 5 iki 10 kartų galingesnis už aerobų. Taip pat jie juos stipriai lenkia savo biologine įvairove. Mikrobai, kurie nėra dalis fiziologinės burnai būdingos floros, kaip antai Escherichia coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis, ar Clostridium rūšys, sudaro labai mažą visų aptiktų bakterinių atmainų.

Taigi, peršasi išvada, kad infekcijas burnos ir žandikaulių srityje daugiausia sukelia dažniausiai burnos ertmėje ir gerklėje esančios bakterijos, o ne į organizmą patekusios iš išorės.

Kadangi dažnai būna gana sudėtinga veisti anaerobinius mikrobus mikrobiologinėse maitinamosiose terpėse, jas aptikti ne visuomet įmanoma; taigi, dažniausiai tai tebūna klinikinis spėjimas, o mikrobiologinių įrodymų neįmanoma pateikti. Štai trys anaerobinių infekcijų požymiai:

  • Nemalonus kvapas;
  • Audiniuose besikaupiančios dujos, tam tikra prasme emfizema;
  • Nesėkmingas gydymas antibiotikais, kurie neveikia anaerobų.

Tačiau ką gali padaryti odontologas, kad sumažintų besaikį antibiotikų vartojimą? Puikiu pavyzdžiu gali būti odontologo įrankiai. Dažnai įrankiai visiškai nesterilizuopjami, ir net šiuo atveju jie pernelyg dažnai atsiduria stalčiuje, kur nėra apsaugoti nuo bakterijų.

Čia nėra nė kvapo sterilumo. Vos tik įrankiai paimami į ranką ar prisiliečia prie baldų (pvz., stalčiaus), jie nebėra sterilūs! Įrankius akimirksniu apninka bakterijos; kiekviena tokia invazinė intervencija sukelia infekcijos riziką, kurios buvo galima išvengti ir net be antibiotikų pagalbos.

Dar vienas paprastas būdas iki minimumo sumažinti infekcijų riziką gydant dantis yra kesono naudojimas dantų šaknų gydymo metu, taip pat vienkartinių apdangalų naudojimas atliekant operacijas.

Mūsų kartai tereikia šiek tiek supratingumo ir atsakingumo, ir mūsų palikuonys galės naudotis milžiniškais mūsų medicininiais ir farmaciniais pasiekimais ilgą laiką. Tačiau kas visa tai pradės? Galbūt jūs – labai atidžiai pažvelgdami ir skirdami daug dėmesio į tai, kaip odontologas laiko ir paruošia darbui savo įrankius. Idealiausias variantas būtų chirurginiai konteineriai, kurie sterilizatorių užantspauduoja ir/arba sutraukia supakuotus įrankius!

Pateikite klausimą gydytojui

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


29 Klausimai - Atsakymai

  1. Dukrai stipri dantenų infekcija nustate dantų gydytojas israse tepaliuko tepti dantenas bet jau savaite pagerejimo nelabai yra skauda visa burna eina skausnas link ausies ką daryti? Ar neturetu israsyti geriamų antibiotikų?

  2. Sveiki, pas mane ištino žandas nuo danties, norejau paklausti ar antibiotikai pades numalšinti patinima?

  3. Sveiki.Iškeltas iš išorės sveikai atrodantis.Ar tiktų Ospomoko antibiotikas? Ačiū

      1. Sveiki o kokio stiprumo gerti antibiotikus ospamox, ir kiek i diena? Ačiū už atsakyma. Nes man taip pat bus uždegimas

  4. Sveiki,kokius geruju bakteriju papildus rekomenduotumėte naudojant antibiotikus po dantu implantacijos? Ačiū,pagarbiai -Rasa

  5. Sveiki.
    Isvale dancio kanalus, uzdejo vaistu.
    supuliavo dantis, puse kaklo, puse zando, sugeriau kursa antibijotiku ospamox 1000, poto vel pavale kanalus, uzdejo vaistu. Dabar vel puliuot pradejo. Ka daryti?

  6. Man 36 metai, priekiniuose dantyse išimtos šaknys nervai prieš daugiau nei 10 metu. Dešinį dantį pradėjo skaudėti, padarė operacija išvalė kanalus. Buvo viskas gerai puse metu. Ir pradėjo vėl skaudėti, ką reikėtų daryt, dėl ko taip? Aciu

  7. Sveiki, po danties rovimo, einant trečiai dienai, siūlai (sakė tirpstantys) pradėjo atsirišinėti. Jausmas daug geresnis dabar, nes prieš tai jautėsi labai įtempta. Bet ar tikrai jie turi atsirišinėti jau? Dabar matau skylę, kur buvo dantis. Ir toje skylėje šiaip ne taip įžiūriu kažką balto, tikriausiai bus apnašos.. Ar galiu jas skalauti? Kaip jas išvalyti? Nes manau skalavimas padės nebent labai stiprus. O ir prieiti jei valyti kokiu nors krapštuku tikrai bus sunku ir nelabai matysis…

    Ačiū,

    1. Laura, geriausias gyjimas vyksta tuomet kai tą skylę dengia krešulys. Dažnu atveju chirurgas jį suformuoja dirbtinai, siūlai jį prilaiko, taip gjimas vyksta greičiausiai. Sunku pasakyti ką balto jūs matote, gal tai maistas? Jeigu skalausite stipriai ir jei vis dar buvo krešulys jį tikrai išskalausite, kas nėra rekomenduotina. Tirpstantys siūlai ištirpsta apie 2-3 savaitę. Rekomenduočiau susisiekti su jūsų chirurgu.

  8. Sveiki, man sutvarke dantis prieš du mėnesius, pakeitė plombas. Dabar pradėjo skaudėti priekinį plombuotą dantį, skausmas pulsuojantis, nuo to skausmo atrodo, kad skauda ir šalia esantys dantys. Kas galėtų būti.Nimesil ir kiti vaistai nepadeda.

    1. Ilona, kaip suprantame plombų pakeitimo metu šaknų kanalai endodontiškai nebuvo gydomi. O gal būt buvo reikalinga. Reikia darytis rentgeno nuotrauką, rasti infekcinį židinį, atlikti endodontinį šaknų kanalų gydymą.

  9. Laba diena,
    2018m. buvo uždėta porceliano karūnėlė ant implanto.2020m.rudenį pradėjau jausti keistą traškesį valgymo metu.Kreipiausi į gydytoją.Pasake,kad viskas gerai.Nuotraukos nedarė.2021m.gegužę pastebėjau,kad karūnėlė kliba.Gydytojas vėl nedarė jokios nuotraukos,tiesiog priveržė.Pradėjo, skaudėti,buvo išlindęs neaiškios kilmės aštrus daiktas.Vėliau paaiškėjo,kad buvo sutraiškyta atrama,dalys susmigusios.
    Vakar buvo uždėta nauja karūnėlė metalo pagrindu.Skaudėjo visą dieną ir naktį žandikaulį, ausį, akį, galvą.Geriu reguliariai nuskausminamuosius.Ką patartumėte daryti?
    Ačiū.

    1. Milda, bet kuriuo atveju turite bendrauti su gydytoju ir vykdyti jo rekomendacijas. Nematydami tikros situacijos mes rekomendacijų pateikti negalime. Jeigu abejojate esamo gydytojo kompetencija, gal būt verta pasirinkti kitą gydytoją.

  10. Sveiki, man pasalino 3protinius dantis. Vieną kairėje pusėje viršutinį dantį, po savaitės dešinėje pusėje ištraukė iškarto du protinius dantis. Pirmas 3d. po tų dviejų dantų traukimo skaudėjo labai stipriai,atsirado labai nemalonus kvapas ir skonys burnoje( kaip puvėsių, pūlinių ), tačiau buvo savaitgalis, klinika nedirba. Aš ir naktimis kėliausi po 3k. iš skausmo,geriau kas 4val. ibumetin 400mg. , tačiau skausmas šiektiek nurimdavo išgerus tabletę,na gal valandai. Sulaukiau pirmadienio, kreipiausi į kliniką kurioje traukė dantis, ten nuvykus man įdėjo tvarstį su vaistais. Man kiek ir palengvėjo, kitą dieną maniau jau gal net jokių vaistų nebereikės gerti, tačiau vakare vėl pradėjo mausti. Po 3d. vėl nuvykau į kliniką,sako dar nepraėjo uždegimas ir vėl pakeitė tvarsti, vėl savaitgalis, turiu laukti pirmadienio, kad ištrauktų tvarstį. Tačiau man neramu,aš per 8 dienas jau sugėriau :
    – virš 20 tablečių Ibumetin 400mg.
    – 2 tabletes ibuprom 600mg.
    – 4 paketėlius Nimesilio.
    Skausmas rodos vėl didėja ir kyla link smilkinio ir akies voko,bet tik vienoje veido pusėje,tai čia tikrai ne šiaip skauda galvą.
    Nedidelis patinimas yra.
    Bendras silpnumas atsirado.
    Jau 2d. išsausėjusi,jautri gerklė pasidariusi,lyg ir kutena jau,šonai paraudę, bet odontologė sako danties rovimo žaizda su tuo kas gerklėje darosi, nesusiję dalykai.
    Antibiotikai nebuvo skirti ir vakar skambinau klausiau ar tikrai nereikia man antibiotikų? Sako nusiraminti,gerti ibumetiną ir laukti pirmadienio, pakeis tvarsti ,ar tik išims. O man tai skausmas didėja ir tas ibupromas visai nepadeda.
    Ką daryti šitoje beviltiškoje situacijoje?
    Ar tikrai nereikalingi antibiotikai?

    1. Tatjana, jūsų gydytojas žino situaciją geriau. Antibiotinai skiriami kraštutiniais atvejais. O protinių dantų pooperacinis periodas 2-3 savaitės yra normalu. Turėtų pamažu situacija gerėti.

  11. Laba diena. Ištraukė dantį. Visą savaitę skaudėjo. Gėriau nuskauminamuosius ibuprom. Vėl kreipiausi pas odontologą. Išvalė žaizdelę. Dezinfekavo. Liepė skalauti su eludril classic skysčiu toliau. Pirma diena po išvalymo. Ar turi skaudėti ir kiek laiko. Ar galima gerti nuskauminamuosius vaistus. O gal jau reikėjo antibiotikų. Ačiū.

  12. Nuo danties skausmo atsirado pulinis istino visas žandas paspaudus žanda skauda,,ka daryti be gydytojo?

    1. Jonai, pūlinys neatsirado nuo skausmo, o atvirkščiai skausmas atsirado nuo pūlinio, tik kol jis buvo mažas jo nepasbebėjote. Paūmėjimus atsirado skausmas. Deja be odontologo danties nepagydysite.

  13. Laba diena. Ištraukė apatinį protinį dantį(sunkiai, skilo) Jau praėjo savaitė, vis dar skauda, geriu nuskausminamuosius. Temperatūros nėra, patinimo irgi tik skauda. Atrodo kad nesusidarė krešulis. Antibiotikai nepaskirti. Ar reikia pradėti vartoti antibiotikus.

  14. DAUG ‘VANDENS’ …PAGAL AUTORIŲ – ANTIBIOTIKŲ IŠVIS NEVARTOTI ?! EITI PAS ODONTOLOGĄ- JIS VISKĄ NUSTATYS IR PADARYS…

    1. Kas per sovietinė mada visais atvejais vartoti antibiotikus… žmonės pasidomėkit kas tai, kaip veikia ir dar šiaip bendrai apie organizmą reikia nusimanyti prieš kišant nuodus į burną kai nesupranti reikia ar ne.

  15. Sveiki.iskele danti galini plombuota .gal perpute.pabeldus skauda.Siuo metu esu Norvegijoje.Pradejau gert Amoxicilina 750 mg.x 2.Istino limfmazgis toj pacioj pusej.ir kazkiek gerkles nezinau ar tai nuo danties ar nuo Antibiotiku salutinis poveikis AB vartoju 4 dienas .del danties gal geriau.bet tas tinimas gerkleje labai nemalonus.aciu is anksto .gsl ka patartume?

    1. Laimute, antibiotikus vartoti reiktų atsakingai, tik tada kai paskiria gydytojas ir yra aišku ką mes gydome. Pakeltas dantis sako jog greičiausia yra infekcinis židinys prie to danties šaknies. Reiktų pasidaryti rentgeno nuotrauką ir įsitikinti. Antibiotikai gali tik numalšinti uždegimo paūmėjimą, tačiau neišgydyti. Turite apsilankiti pas odontologą.

  16. Sveiki, po dantų apnašų valymo ne tik labai jautrūs dantys, bet ir iškelti. Norėčiau sužinoti kaip tai gydyti, gal reikalingi antibiotikai? Jei taip, tai kokie? Ačiū

    1. Aldona, pagal jūsų parašymą spėju jog pas higienistą apsilankėte po ilgos pertraukos ir buvo nuvalytas didelis kiekis apnašų. pirmoji problema jautrumas, jis atsirado nuvalius apnašas nuo dantų kaklelių (vietų arčiau dantenų), palaipsniui šis jautrumas dings savaime, galite panaudoti dantų pastą turinčią fluoro, pvz Sensodyne. Greitam sprendimui higienistas gali atlikti tų vietų užtepimą fluoru. Dėl dantų iškėlimo reiktų paieškoti problemų giliau. Rekomenduočiau pasidaryti panoraminę rentgeno nuotrauką, gali būti periodontitas, jei taip tai kuo greičiau pradėtike gydymą.
      Jokiu būdu nepradėkite nuo antibiotikų.

    2. Laba diena gydytojau Šalia danties atsirado pulinys labai skauda pradėjau vartoti antibiotikus pavadinimu Amoxicilin 500mg capsules vartoju 2 kartus per diena po dvi kapsules Ar nepakenksiu labai sau esu uzsienyje dantistai nedirba Aciu labai Laukiu atsakymo

      1. Birute, antibiotikai danties neišgydys tik numalšins paūmėjimą. Antibiotikus reiktų vartoti atsakingai, tik paskyrus gydytojui. Pakenksite ar nepakenksite pamatuoti sunku. Tiesiog bendruoju principu antibiotikai žmogaus organizmui nėra gerai.

        1. Sveiki, man buvo ant danties uždėta laikina karūnėlė, ji atsilaisvino, stomatologė nuėmė, bet karūnėlė išėjo kartu su dančiu. Planavome dėti įklota ir apmauti karūnėlę, bet iš pirmo karto nepavyko, nes įklotas buvo mažas. Po savaitės man iš vidinės pusės atsirado mažas, po to didesnis pūlinys, bet po dienos jis prasprogo. Nuvykus pas stomatologę ji palietė mano dantī klausia ar skauda sakau taip, nuotrauka rodo kad danties tvarkyti jau nebeįmanoma, nes viduje mažas pūlinukas. 3d vartoju nimezili, pas chirurga tik už 4d vizitas. Man stomatoligė sakė kad galiu ir nimezili ir antibijotikus amokscicilin 50mg vartoti. Bet klausimas mano toks : aš šiandien ryte išgėriau nimezili jis man pusiai dienos skausmą nuima. Vakare apie 16,17,18val galiu išgerti viena tabletę antibijotikų? Bijau gerti dvi tabletes, nes ryte kaip minėjau jau vartojau nimezili. Ačiū

Pateikite klausimą gydytojui

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Visų žandikaulio dantų atkūrimas ant 4 implantų

2750 eurų

Akcija implantams All on 4